Україна – одна з найменш енергоефективних країн світу. Енергія втрачається при передачі чи неощадливому її використанні. А це означає, що шкідливі викиди від її виробництва, як і чималі платежі за комунальні послуги великою мірою марні.
Це системна проблема, яка має вирішуватися державою, громадами та містами. Однак кожен так кожна з нас так само можуть покращити ситуацію у своїх домівках, споживати менше, а отже, і менше шкодити довкіллю і своїм гаманцям. Ось кілька порад як це зробити.
1. Купуючи нові електроприлади, обирайте ті, клас енергоефективності яких А-А+++. Вони споживатимуть енергію ощадливіше.
2. Замініть лампочки на енергоощадні – вони використовують в 10 разів менше енергії, ніж лампи розжарювання.
3. Використовуйте мінімум двохкамерні вікна, які краще зберігатимуть тепло, і частіше їх мийте, щоб зменшити потребу в додатковому освітленні.
4. Дбайте про свої електроприлади: змінюйте мішки для сміття у пилососі, очищуйте чайник від накипу, розморожуйте холодильник, мийте внутрішні стінки мікрохвильової печі. Так техніка працює ефективніше і споживає менше енергії.
5. При кожному пранні завантажуйте пральну машинку на 100%. Прати можна при меншій температурі без втрати якості прання. Те саме стосується і посудомийної машинки.
6. Вимикайте побутові прилади з розетки – навіть у режимі stand by вимкнені прилади споживають енергію. Те саме стосується води і світла коли вони не потрібні.
7. Встановіть холодильник у найпрохолодніше місце на кухні, відсуньте його мінімум на 5 см від стіни, не ставте в нього гарячу їжу і тримайте дверцята відчиненими якомога менше часу – це все також допоможе знизити зайві втрати прохолоди, а отже, й енергії.
8. Не закривайте шторами чи меблями радіатори опалення.
9. Кип’ятіть в чайнику тільки необхідну кількість води або використовуйте термос, щоб вона довше залишалася гарячою.
10. Встановіть індивідуальні лічильники, які стимулюватимуть споживати менше.