Ми моніторимо випадки концентрації земель великими компаніями з іноземними інвестиціями та досліджуємо їх вплив на довкілля і добробут у громаді!

Land Matrix Initiative — це глобальна ініціатива, яка займається моніторингом інвестицій у земельні угіддя по всьому світу. Сама ініціатива виникла ще у далекому 2009 році, і остаточно сформувалася у 2012. Тоді об’єдналося кілька університетів та громадських організацій зі Швейцарії, Німеччини, Італії та Південної Африки.

Екодія є партнером Land Matrix у Східній Європі. У структурі ініціативи ми є свого роду філією, яка називається Eastern Europe Regional Focal Point або Регіональний координаційний центр у Східній Європі. Крім нашого, такі центри також є в Африці, Азії та Латинській Америці.

Під Східною Європою мається на увазі не тільки її класичне географічне визначення та межі, а й у деякій мірі історичне. Територією відповідальності Екодії є Молдова, Україна, Білорусь, російська федерація та Литва, країни Балканського півострова — Болгарія, Північна Македонія, Албанія, Сербія, Боснія та Герцеговина, та Румунія, а також деякі країни Центральної Азії — Вірменія, Азербайджан, Грузія, Казахстан та Узбекистан.

Метою ініціативи Land Matrix є збір інформації про великомасштабні (від 200 га і більше) придбання земель, взяття їх в оренду тощо для ведення сільського, лісового господарств, ВДЕ, видобування корисних копалин, будівництва туристичних комплексів чи іншої діяльності. Ці дані можуть стати основою для управлінських рішень у сфері земельних відносин чи економічних та соціальних досліджень інвестицій в агробізнес, зокрема і явища концентрації земель.

Концентрація земель може шкодити довкіллю у першу чергу через знищення біорізноманіття. Компанії у процесі своєї господарської діяльності частіше керуються потребами ринку, ніж тим, чого потребують ґрунти і довкілля загалом. Крім цього, таке явище несе й загрози соціального характеру, як-то міграція, відсутність доступу до землі, і врешті-решт бідність та голод.

Часто буває, що у процесі отримання земель під контроль через продаж/оренду/концесію порушуються права деяких груп населення. Зазвичай ними стають селяни. Тому збір інформації допомагає виявляти певні тенденції, ризики і відповідно старатися їх мінімізувати надалі при інвестиції у сільське господарство, ВДЕ тощо.

Інформація для внесення у базу збирається з відкритих джерел та є повністю відкритою на сайті.

Якщо вас зацікавила ця тема і ви б хотіли долучитися до збору/оновлення даних або маєте ідею дотичну до теми концентрації землі, її вплив і як можна мінімізувати ризики, пишіть нам на електронну пошту info@ecoact.org.ua.

Матеріали кампанії