Рубрки: Новини

Екодія “замурувала” гроші у стіну на знак протесту проти добудови ХАЕС

Екодія провела символічну акцію проти добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції.

Учасники акції звели в центрі Києва імпровізовану стіну з написом «Хмельницька атомна станція. Блоки 3, 4: довго, дорого, русняво», в яку замурували тисячі гривень як символ безглуздого використання коштів.

Акція відбулася на місці, де раніше стояв пам’ятник Леніну, підкреслюючи зв’язок з радянським минулим. Адже проєкт добудови енергоблоків передбачає використання застарілих російських реакторів ВВЕР-1000, спроєктованих ще за Радянського Союзу, й виготовлених для болгарської АЕС «Белене» багато років тому.

У квітні 2024 року уряд подав до Верховної Ради законопроєкт №11146 про добудову ХАЕС. Найближчим часом планується голосування. Вартість проєкту складає 1,7 млрд євро, але остаточна сума може зрости, вважають активісти. Окрім того, законопроєкт не враховує поточний стан корпусів енергоблоків, які були зведені ще в 1980-х роках і залишалися незавершеними майже 40 років.

 

«Вартість подібних проєктів у Європі значно зросла за останнє десятиліття, що свідчить про нереалістичність заявлених бюджетів для ХАЕС. Наприклад, вартість спорудження енергоблоку Фламанвіль-3 у Франції зросла з 3,2 до 12,4 мільярда євро з 2007 року, і проєкт досі не завершений. Подібні проблеми спостерігаються і на АЕС Моховце у Словаччині. Під час планування проєктів будівництва атомних електростанцій часто закладають менші бюджети і строки», – зазначив Артем Колесник, фахівець з енергетичної політики ГО «Екодія».

 

І хоч уряд обіцяє, що енергоблоки будуть введені в експлуатацію через три роки, цей термін є нереалістичним, що підтверджує європейський досвід. Наприклад, у Великій Британії проєкт будівництва нової атомної електростанції у Саффолку, розроблений у 2020 році, досі не розпочався через високі витрати і тривалі процеси узгодження, хоча уряд є одним з основних акціонерів проєкту.

Екозахисники закликають депутатів не підтримувати небезпечний та економічно невигідний проєкт. Використання російських технологій та обладнання, навіть через третіх постачальників, передбачає необхідність отримувати запчастини від російського виробника для обслуговування і ремонту, що є неприпустимим в умовах війни.

Активісти підкреслюють: Україні потрібна електроенергія вже зараз, і кошти, заплановані на добудову ХАЕС, доцільніше інвестувати у відновлювані джерела енергії, заходи енергоефективності та децентралізацію генерації, впровадивши мережу дрібних джерел енергії, розподілених по всій країні. Замість того, щоб вкласти мільярди доларів і витрачати багато років на будівництво, нам варто зосередитися на негайних і ефективних рішеннях для забезпечення енергетичної стабільності вже цієї зими.

Нагадаємо, раніше Екодія та низка інших природоохоронних організацій України виступили зі спільною заявою, у якій закликали владу відмовитися від планів добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.

Share

Останні повідомлення

Знизу вверх: активістський табір Екодії

Ми прагнемо працювати з тими, хто бачить екологічні чи енергетичні виклики.

16 Червня 2025

Енергетичне маркування житла: як воно працює і чому вам це важливо знати

Витрати на опалення, охолодження, гарячу воду чи освітлення можуть суттєво вплинути на наш бюджет у…

11 Червня 2025

Екодія оголошує конкурс на надання послуг фасилітатора для проведення табору для активістів/ок 11-15 серпня 2025 року

Мета проведення табору - розвиток громадського активізму і надання практичних інструментів адвокації.

11 Червня 2025

Як Угода про відкрите море допоможе врятувати біорізноманіття Світового океану та подолати кліматичну кризу

Угода зміцнює міжнародне морське право, відкриває доступ до глобального співробітництва у сфері використання морських ресурсів.

4 Червня 2025

У Луцьку відбувся тренінг для активістів та громадських організацій з вугільних регіонів

Понад 20 учасників і учасниць з різних регіонів зібралися для обговорення поступової відмови від вугілля.

4 Червня 2025

Як Нововолинськ створює нові можливості після закриття шахт

Після закриття шахт Верховна Рада створила зону пріоритетного розвитку.

1 Червня 2025