Рубрки: Новини

Які іноземні бізнеси продовжують працювати на ринку росії попри повномасштабну війну

Після початку повномасштабного вторгнення росії на територію України багато представників іноземних бізнесів вийшли з керівних позицій російських компаній або вивели свої інвестиції. Однак, є й такі, що продовжують працювати на ринку росії, тим самим допомагаючи наповнювати державний бюджет та фінансувати війну. Ми проаналізували 267 компаній з іноземними інвестиціями, які працювали в росії до повномасштабного вторгнення, та виявили, що 189 з них так і не вийшли з ринку.

Аналіз був проведений на основі бази даних Land Matrix — незалежної глобальної ініціативи, яка займається моніторингом масштабних інвестиції у землю, тобто купівлі, оренди чи концесії великих ділянок для ведення бізнесу. У росії одні з найбільш популярних видів використання земель інвесторами — це лісова промисловість, відновлювальна енергетика та сільське господарство. Тож в аналізі ми дослідили поточний стан роботи компаній саме із цих сфер. Про основні результати розповідаємо далі.

 

Лісова промисловість

У базі даних Land Matrix зазначена інформація про 236 угод, в яких головним наміром інвестування є управління лісовими ресурсами, з яких 6 не вдалися, а 230 були успішно укладені у період 2005–2021 рр. Загальна площа територій укладених угод становить 21 983 344 га. Територіями цих угод володіло 48 компаній, 10 з яких батьківські.

Загалом п’ятнадцять компаній (з яких 3 — батьківські компанії) вийшли з ринку росії, як-от відома транснаціональна корпорація IKEA Ingka Group. Тоді як 28 компаній (з яких п’ять батьківських) з іноземними інвестиціями продовжують діяльність в росії: як, наприклад, одна з найбільших лісозаготівельних компаній Хабаровського краю JSC Dallesprom, інвестором якої є японський холдинг Iida Group Holdings. Окрім того є компанії, як-от Mondi Plc (частина австрійської групи Mondi PIc), які оголосили про намір виходу з ринку рф, але зіштовхнулися з певними перешкодами.

 

Відновлювальна енергетика

База Land Matrix представляє інформацію про 10 угод щодо оренди землі під відновлювальну енергетику, а загальна площа орендованих ділянок становить 4 534 га.

На території росії працювала 21 компанія за цільовим використанням земель під відновлювальна енергетику, з яких 3 компанії є батьківськими. Більшістю проєктів керувала фінська компанія Fortum Corporation у співпраці з російською компанією Rusnano Group. В квітні 2022 року фінський концерн Fortum Corporation оголосив про контрольований вихід з російського ринку з продажем активів і відмовою від бренду Fortum в росії, проте зіштовхнувся з певними перешкодами, спровокованими російським урядом.

Так само у зв’язку з введеними санкціями, в червні 2022 року компанія Enel S.p.A, дочірня компанія італійської Enel Group, повідомила про припинення діяльності на території росії, а в жовтні 2022 року завершили продаж акцій.

 

Дуже часто в межах однієї угоди є декілька компаній. Наприклад, є декілька інвесторів, що вкладають гроші в операційну компанію, яка обробляє ділянку/ділянки угоди, або ж декілька компаній співпрацюють над однією угодою. Тому кількість компаній більша за кількість угод.

 

 

Сільське господарство

У базі Land Matrix висвітлено інформацію про 169 угод, в яких головним наміром інвестування є сільське господарство, з них 7 угод не відбулося, 9 — запланованих та 153 угоди укладено в період з 1997 по 2020 рр. Загальна площа територій укладених угод займають площу 9 888 000 га. Під сільське господарство на території росії використовували землю 200 компаній (з них 2 компанії також працювало в лісовій промисловості), з яких 40 компаній є батьківськими.

При пошуку інформації щодо поточного стану роботи компаній в цьому напрямі землекористування часто виникали проблеми, для 22 компаній немає загальнодоступних оновлень щодо їх поточного стану роботи на ринку росії.

Разом з тим, більшість компаній, що були проаналізовані, продовжують працювати на ринку російської федерації (163 компанії). До них, наприклад, належать компанії з інвестиціями з Китаю (Wen Lian Aquaculture LLC, АПК “Армада”, Russian Far East Farm); Південної Кореї (Lotte International Mikhailovka LLC); Данії (IDAVANG LLC) та Франції (Sucden Lipetsk LLC, Otrada Farms LLC, SDI LLC).

Достовірно відомо тільки про три компанії, що оголосили про вихід з ринку росії. До таких відносяться, наприклад, чеська компанія PPF Group, яка відкрито засудила російську агресію в Україні та у 2022 році продала свої активи і дочірню компанію “RAV Agro”, а також данський свинокомплекс Goodvalley A/S, який продав свої активи і з 12 вересня 2022 року 99,99% акцій Goodvalley LLC належить місцевому ТОВ “Агро-Віліон”.

 

Російська економіка значною мірою залежить від іноземних інвестицій, технологій та товарів. Податки, сплачені цими компаніями, надходять до бюджету країни-агресора, підтримуючи путінську диктатуру та дозволяючи російському уряду фінансувати війну в Україні. Тож міжнародні компанії мають шанс вплинути на ситуацію та чинити економічний тиск, припинивши фінансування росії.

Окрім того кожен з нас може вплинути на міжнародні компанії, які продовжують працювати на ринку російської федерації, та допомогти зупинити війну на території України.  Радимо перевіряти інформацію про рішення компаній залишити російський ринок або продовжити свою роботу на ньому, наприклад, на сайтах Leave Russia, Latifundist, Війна та санкції, та бойкотувати компанії, які не вийшли з ринку росії.

Детальний аналіз щодо поточного стану роботи іноземних компаній на ринку росії представлений за посиланням. Інформація про угоди та поточний стан роботи компаній, представлена в аналітичному звіті, актуальна станом на кінець липня 2023 року.

Share

Останні повідомлення

На що Україна витрачатиме 50 млрд євро від ЄС – оцінка екологічної складової Плану України

Ми детальніше поговоримо про План з точки зору збереження довкілля у процесі відновлення. 

26 Квітня 2024

Як університетська спільнота може використовувати дані бази Land Matrix?

Екодія розповіла про можливості використання бази даних щодо масштабних інвестицій у землю.

26 Квітня 2024

Яке майбутнє у Платформи сталого розвитку вугільних міст?

Платформа стала місцем, де представники вугільних громад мають змогу почути один одного, поділитися зворотнім зв’язком…

18 Квітня 2024

Як у 10 громадах втілювали проєкти за принципами Зеленого відновлення

З якими результатами вони завершилися, розповідаємо далі.

16 Квітня 2024

Енергоефективна відбудова міст допоможе їм заощаджувати енергоресурси та скорочувати викиди парникових газів

Для реалізації енергоефективних проєктів на основі цих досліджень необхідно об’єднати зусилля громадянського суспільства та органів…

12 Квітня 2024