Рубрки: Статті

Китай продовжив встановлювати рекорди у секторі відновлювальної енергетики в 2016 році

Китай настільки швидко здійснює перехід до енергетичної безпеки, що ледве встигає коригувати свої плани.
Новий 5-річний план розвитку енергетичного сектора країни, опублікований учора, встановлює планові показники, які ще два роки тому були б сприйняті як неймовірне досягнення, а сьогодні видаються цілком реалістичними.

Обсяг споживання вугілля буде зменшено до на рівня нижче пікового значення 2013-2014 рр., а частка екологічно чистої енергії сягне 15%.

За попередніми даними у 2016 році Китай продовжував перевиконувати свої планові показники і встановлював нові рекорди.

Сонячні енергетичні установки зросли вдвічі

У 2015 році у секторі відновлювальної енергії Китай встановив світовий рекорд за встановленими потужностями сонячних енергетичних установок протягом одного року: протягом цього року цілодобово щогодини у країні встановлювалися сонячні панелі, площа яких могла вкрити півтора футбольних поля. І це був лише початок.
У 2016 році країна знову побила цей рекорд, подвоївши площу сонячних панелей, що встановлювалися щогодини, до трьох футбольних полів.

Ймовірно, у наступному році країна виконає план з встановлення сонячних енергетичних установок до 2020 року на два роки раніше, ніж передбачалося. Це просто вражаючий результат, оскільки цей плановий показник був встановлений лише два місяці тому.

Вугілля продовжує падіння

Обсяги споживання вугілля у країні знижуються протягом останніх трьох років. За останніми даними цей показник скоротився в січні-листопаді 2016 року на 1,6%, і це незважаючи на відновлення темпів зростання важкої промисловості.

Це означає, що країна зможе легко виконати поставлене перед нею завдання обмежити споживання вугілля, не допускаючи при цьому відновлення зростання і знаменуючи кінець ери зростання обсягів споживання вугілля.
У березні Китай оголосив про план довести до 2020 року загальне споживання енергії до 5 млрд тон умовного палива, що передбачає річне зростання цього показника на 3% з 2015 року.

Хоча темпи виконання нового енергетичного плану відповідали цифрам, оголошеними раніше, офіційні особи заявляли, що вони прогнозують зростання на рівні 2,5% замість 3%, передбачених планом.

Це прогнозоване зростання на 2,5% в сукупності з обмеженням частки споживання вугілля у загальній структурі енергетичного балансу до 58% означає, що показник споживання вугілля у 2020 році не може перевищувати пікове значення, якого він сягнув у 2013-2014 рр.

При цьому обидва показники темпів зростання все ж видаються дуже високими з огляду на те, що у 2015 році споживання зросло лише на 0.9%, а у грудні уряд прогнозував зростання у 2016 році на 1.4%.

Показники викидів вуглецю, ймовірно, залишилися незмінними

Останні статистичні дані говорять про те, що викиди CO2, вірогідно, залишилися без змін, при цьому частка електроенергії, виробленої за допомогою неорганічних видів палива, значно зросла.

Зростання попиту на електроенергію темпами, нижчими за прогнозовані, означає, що запланований обсяг виробництва електроенергії за допомогою відновлюваних джерел дозволить задовольнити набагато більшу частку попиту.
Якщо Китай зможе виробити запланований обсяг електроенергії за допомогою відновлюваних джерел енергії і темпи зростання обсягів споживання електроенергії будуть повільнішими, частка електроенергії, виробленої за допомогою неорганічних видів палива, до 2020 року сягне показника 17%, що суттєво перевищує заплановані 15%.

Ці цифри на перший погляд можуть здатися не надто вражаючими, проте вони свідчать про те, що Китай буде отримувати більше третини від необхідного йому обсягу електроенергії за допомогою неорганічного палива.
Ще одним позитивним сигналом попередніх планів розвитку енергетики є те, що всі планові показники сьогодні визначаються як мінімальні – “частка електроенергії, виробленої за допомогою неорганічних видів палива, більше 15%”, частка вугілля “менше 58%” тощо. Це означає, що уряд починає визнавати, що перехід відбудеться набагато швидше, ніж це передбачено плановими показниками.

В результаті зниження загального попиту на електроенергію і зростання частки відновлюваної енергетики в енергетичному балансі викиди CO2 також будуть меншими, ніж це передбачено плановим показником.

Виклики майбутнього

Великим викликом є вивільнення місця для підключення до енергетичної мережі великої кількість генеруючих потужностей відновлюваної енергетики, як нових, так і тих, що вже будуються.

Оператор енергетичної мережі і енергетичні компанії часто не можуть зменшити обсяги виробництва електроенергії за допомогою вугілля у періоди збільшення виробництва електроенергії за допомогою відновлювальних джерел, а також не надають пріоритетного значення відновлювальній енергетиці в процесі планування та експлуатації енергетичної мережі, що призводить до великих втрат екологічно чистої енергії та повільнішого зростання показників використання відновлювальної енергії.

19% виробленої вітряної енергії і 10% виробленої сонячної енергії було втрачено у січні-вересні 2016 року. Це призвело до втрати екологічно чистої енергії в обсязі, еквівалентному обсягу виробництва електроенергії 20 великими вугільними електростанціями.

Обсяги виробництва екологічно чистої енергії зростають швидкими темпами, проте не так швидко, як їм слід було б зростати, враховуючи обсяг нових встановлених потужностей.

Зворотний бік медалі – величезний невикористаний потенціал виробництва електроенергії існуючих в Китаї вітряних та сонячних електростанцій, що буде вивільнено одразу після вирішення цих проблем.

Одним із прикрих недоліків 5-річних планів є відсутність фіксованих планових показників зменшення втрат екологічно чистої електроенергії, що можуть бути кількісно оцінені.

У Китаї точні та такі, що можуть бути кількісно оцінені, планові показники мають особливе значення, і небажання чиновників міністерств встановлювати їх говорить або про брак упевненості у спроможності вирішити проблему до 2020 року, або про відсутність єдиної позиції в уряді щодо цього питання.

Більшість відбракованих генеруючих потужностей вітряної та сонячної енергії знаходяться на крайньому заході Китаю. Країна будує потужні нові лінії електропередачі до цих регіонів, що може допомогти вирішити проблему, але лише за тієї умови, що експлуатація та процеси управління цими лініями будуть призначені для сонячної і вітряної енергії, а не електроенергії, що виробляється вугільними електростанціями.

Проблеми з інтеграцією мережі також примусили головних плановиків визначити пріоритетним розвиток вітряної та сонячної енергетики не у західних, а у східних та центральних частинах країни.

По суті, Китай знаходиться по середині складного, заплутаного і стрімкого переходу від вугільної до екологічно чистої енергетики, щирого на відповідні перешкоди та виклики.

Лаурі Міллівірта, (Lauri Myllyvirta), energydesk.greenpeace.org.

Share

Останні повідомлення

Екодія оголошує тендер на надання послуг копірайтингу

Мета публікації: Створити компактний путівник для громад з переходу на зелені енерготехнології.

2 Травня 2024

Екодія оголошує тендер на надання послуг із розміщення та обслуговування учасників заходу 8-11 серпня

Територіально розглядаємо локації за межами Києва та інших великих міст.

2 Травня 2024

Екодія взяла участь в Загальних Зборах Європейської кліматичної мережі Climate Action Network Europe

Екодія посилює зв’язки з європейським громадянським суспільством.

2 Травня 2024

На що Україна витрачатиме 50 млрд євро від ЄС – оцінка екологічної складової Плану України

Ми детальніше поговоримо про План з точки зору збереження довкілля у процесі відновлення. 

26 Квітня 2024

Як університетська спільнота може використовувати дані бази Land Matrix?

Екодія розповіла про можливості використання бази даних щодо масштабних інвестицій у землю.

26 Квітня 2024