Екодія вітає позицію НЕК “Укренерго” щодо забезпечення подальшого розвитку сонячної та вітрової енергетики в Україні і підтримує висновок про те, що розбудова відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) має перейти на більш системний рівень. Поряд з цим експерти “Екодії” звертають увагу на ті можливості, які ще не в повній мірі відображені в запропонованому підході до забезпечення стабільної роботи енергосистеми у майбутньому.
Голова НЕК “Укренерго” Всеволод Ковальчук 3 квітня на організованому компанією публічному заході представив висновки щодо інтеграції відновлювальних джерел енергії до енергосистеми України. Озвучені очільником національної енергетичної компанії факти доводять, що відновлювана енергетика в Україні має велике майбутнє. Водночас, на шляху до її стрімкого розвитку існують суттєві виклики.
Зокрема, сукупна потужність сонячних та вітрових електростанцій, які можна підключити до енергосистеми України за наявних зараз умов, визначена на рівні 3 ГВт. Згідно з оцінками “Укренерго”, ця величина буде досягнута вже у грудні 2019 року. При відчутному збільшенні частки сонячної та вітрової генерації (до 7,5 ГВт і більше), “Укренерго” вбачає за необхідне будувати нові швидкі маневруючі електростанції та системи накопичення енергії. Необхідний обсяг інвестицій до 2025 року в системи накопичення енергії та швидкі балансуючі потужності за оцінкою “Укренерго” становлять 55 млрд грн. Оператор мереж вже розробляє пілотний проект з будівництва першої в Україні великої системи накопичення енергії на літієвих аккумуляторах.
Як відзначили в своїх коментарях присутні на заході експерти, велику роль у майбутньому також буде відігравати механізм “керування попитом” – коли споживачі енергії долучаються до балансування роботи мережі, наприклад, встановлюючи електробойлери з “розумною” автоматикою, або заряджаючи електромобілі в моменти надлишку потужності.
“Екодія” погоджується з думкою експертів, про те що функцію балансування потужності в мережі потрібно покладати не лише на виробників електроенергії, а й на споживачів. Щоб подальший розвиток відновлюваної енергетики в Україні був сталим, дуже потрібен ощадливий, енергоефективний, поінформований та відповідальний споживач, який зможе приймати активну участь в механізмах балансування.
Ми також маємо відзначити, що системний підхід до розвитку ВДЕ та підвищення ефективності та надійності роботи енергосистеми України має включати наступні заходи:
- Надавати пріоритет розвитку розподіленої сонячної та вітрової генерації. Велика кількість географічно рознесених потужностей (малі вітропарки, дахові сонячні електростанції) зменшує нерівномірність графіку виробництва електроенергії. Розподілена генерація потребує додаткового нетарифного стимулювання, зокрема, необхідно зробити підключення більш простим та доступним для об’єктів малої потужності (до 1 МВт).
- Створювати умови для участі в балансуванні для комбінованих об’єктів відновлюваної енергетики та мікромереж.
- Залучати споживачів до балансування та впроваджувати ринкові та не ринкові механізми керування попитом на електроенергію. Для впровадження обох напрямків потрібно прискорити модернізацію диспетчерського управління та впровадження інформаційних технологій в енергетиці.
- Впроваджувати інноваційні пілотні проекти та сприяти залученню інвестицій в нові технології зберігання та перетворення енергії.
“Серйозність та гострота проблем забруднення повітря, змін клімату та енергетичної безпеки, а також численні переваги сучасних технологій ВДЕ вимагають початку перебудови енергетики на основі сучасних технологій. Зрушення в цьому напрямку в нашій державі вже почалися, але попереду дуже багато роботи” – заявив експерт з кліматичної та енергетичної політики Екодії Олег Савицький.
Стрімкий розвиток відновлюваної енергетики в Україні – це вже реальність, але щоб робота енергосистеми була надійною, гнучкою та ефективною потрібен системний підхід та широке впровадження інновацій.
Нагадаємо, що особливістю вітрових та сонячних електростнацій є нерівномірний графік виробництва електроенергії. Він залежить від погодних умов та часу доби, але для стабільної роботи енергосистеми обсяги виробництва та споживання електроенергії мають бути узгоджені. Тому виникає потреба балансування потужності в мережі. Зараз цю функцію виконують переважно вугільні ТЕС, але при цьому спалення викопного палива наносить довкіллю та здоров’ю людей непоправної шкоди, забруднюючи атмосферу парниковими газами та токсичними речовинами. Невід’ємну роль у балансуванні також відіграють великі ГЕС та гідроакумулючі станції (ГАЕС), але їх можливості обмеженні, особливо у періоди весняного паводку.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Олег Савицький
Експерт з кліматичної та енергетичної політики
Ел. пошта: savitskyi@ecoact.org.ua