Рубрки: Статті

Буча може економити 74% енергії та створити 690 робочих місць — дослідження

За час повномасштабного вторгнення в Бучі пошкоджено або повністю зруйновано приблизно 2200 житлових будинків. Якщо їх відбудувати за найвищими стандартами енергоефективності «Near Zero», то економія енергоресурсів може скласти 74%. Вартість відбудови за такими стандартами може окупитись всього за 19 років за умови впровадження ринкових цін на енергоносії. Такі результати дослідження «Зелена реконструкція житлового сектору: техніко-економічний аналіз для міста Буча», реалізованого дослідницькою консалтинговою компанією Berlin Economics та ГО «Екодія».

Основні фактори, на які спирались дослідники це рівень стандартів енергоефективності, за якими буде відбудовано житло, та тарифи на енергоресурси.

За першим сценарієм, «Мінімальні вимоги», відбудоване житло буде відповідати державним нормам енергоефективності, тобто класам D і C. Тоді як сценарій «Near Zero» представляє вимоги класу А з використанням відновлюваних джерел енергії.

Near Zero energy builduing або nZEB – це будівля з близьким до нуля рівнем споживання енергії з мережі.

Навіть за сценарієм «Мінімальні вимоги» економія енергії буде значною у порівнянні з довоєнним періодом 45%. Проте за сценарієм «Near Zero» вже 74% з щорічною економією природного газу до 14,2 млн кубометрів. Загальна вартість відбудови за цими сценаріями коливається між 214 млн євро та 318 млн євро відповідно.

Термін окупності інвестицій залежить від тарифів на енергоресурси. За умови, що тарифи залишаться низькими, середньозважений термін окупності відбудови становить від 27 до 33,6 років. Для його скорочення здебільшого потрібна фінансова підтримка. За більш реалістичних тарифів на енергоносії, що покривають витрати, періоди окупності покращуються до 15,3 років для сценарію «Мінімальні вимоги» та 19,4 років для сценарію «Near Zero».

«Дослідження продемонструвало, що будь-які проєкти відбудови мають реалізовуватися за високими енергоефективними стандартами. Такими як nZEB, що будуть обов’язковими для нового будівництва в Україні вже з 2027 року. Адже це призведе до колосальної економії енергоресурсів та фінансових заощаджень, які українські муніципалітети можуть ефективно використовувати для власного сталого розвитку. В національному контексті це зробить великий вклад в енергетичну безпеку держави та декарбонізацію економіки, створить нові робочі місця», – говорить Анастасія Горбач, експертка з енергетичної політики ГО «Екодія».

Обидва сценарії потребують значних інвестицій. Їх можна залучити через гранти, довгострокові пільгові позики від міжнародних фінансових установ, привітних інвесторів тощо. Це реально, зокрема завдяки спеціальному інструменту фінансування відбудови «Ukraine Facility».

«Ukraine Facility дозволить нашій державі отримати 50 млрд євро від ЄС на втілення Плані відновлення України. Сприятливий клімат для фінансування енергоефективних проєктів створює вимога 20% цих інвестицій спрямувати на захист довкілля, зелений перехід та ін. Важливо, що до розробки та втілення проєктів за ці кошти обов’язково мають бути залучені українські громади і громадянське суспільство»,  коментує Ольга Полуніна, виконавча директорка ГО «Екодія».

Крім інших переваг, відбудова Бучі за стандартом «Near Zero» допоможе запобігти обсягу викидів парникових газів, співмірним з викидами від 26 000 автомобілів, а також створити від 350 до 690 робочих місць.

Berlin Economics — дослідницька компанія, яка понад 15 років спеціалізується на наданні консультаційних послуг урядам для підтримки економічного розвитку.

Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, керівниця відділу комунікацій ГО Екодія
okh@ecoact.org.ua

Головне фото: Руслана Кравченко, Громадське радіо

Share

Останні повідомлення

На що Україна витрачатиме 50 млрд євро від ЄС – оцінка екологічної складової Плану України

Ми детальніше поговоримо про План з точки зору збереження довкілля у процесі відновлення. 

26 Квітня 2024

Як університетська спільнота може використовувати дані бази Land Matrix?

Екодія розповіла про можливості використання бази даних щодо масштабних інвестицій у землю.

26 Квітня 2024

Яке майбутнє у Платформи сталого розвитку вугільних міст?

Платформа стала місцем, де представники вугільних громад мають змогу почути один одного, поділитися зворотнім зв’язком…

18 Квітня 2024

Як у 10 громадах втілювали проєкти за принципами Зеленого відновлення

З якими результатами вони завершилися, розповідаємо далі.

16 Квітня 2024

Енергоефективна відбудова міст допоможе їм заощаджувати енергоресурси та скорочувати викиди парникових газів

Для реалізації енергоефективних проєктів на основі цих досліджень необхідно об’єднати зусилля громадянського суспільства та органів…

12 Квітня 2024