Екодія допомагатиме сільським громадам Прикарпаття захищати своє довкілля у конфлікті з виробником свинини в Україні — компанією “Даноша”. Представники місцевих громад неодноразово направляли скарги на значний негативний вплив на довкілля та здоров’я людей через діяльність свиногосподарств цієї компанії.
Представник Екодії разом з місцевими активістами вже зустрівся з представником Омбудсмена Міжнародної фінансов корпорація (МФК), яка виступає одним з найбільших кредиторів компанії “Даноша”. Офіс Омбудсмена Міжнародної фінансов корпорація (МФК) розпочав дослідження впливів на довкілля промислових свинокомплексів в Івано-Франківській області.
В рамках перевірки представник офісу омбудсмена Міжнародної фінансової корпорації відвідав села села Калуського та Галицького районів Івано-Франківщини. Для всебічного аналізу ситуації, що склалась, був запрошений національний експерт з питань тваринництва, що спільно із представниками омбудсмена підготують звіт базуючись на отриманій інформації.
“Є багато питань щодо реального впливу на довкілля промислових свинарників, бо, наприклад, викиди у офіційній дозвільній документації, за нашими підрахунками, занижені по деяким показникам у десятеро! А ще ж є спірні питання щодо земель, на яких самовільно побудували польову дорогу і лагуни для гною. Вода з приходом “інвестора” почала зникати в криницях, та що залишилась є непридатною до пиття, а водогону чи бодай якоїсь компенсації за завдану шкоду як не було, так і немає”, – повідомила активістка громади села Сівка-Войнилівська Марія Антонів.
“Скаржники та медіатори зіткнулися із сильною опозицією зі сторони ТзОВ “Даноша” щодо досягнення будь-якої домовленості. Тому ми припинили цей процес та звернулись із вимогою до офісу омбудсмена про розгляд нашої скарги на наступній стадії контролю дотримання стандартів та вимог фінансової установи, іншими словами мова йде про проведення міжнародного аудиту,” – каже Марія Підгаєцька, представниця громади села Делієве Галицького району.
“Наразі проходить попередня експертиза перед проведенням повноцінного міжнародного аудиту, до якої залучили національного експерта з питань тваринництва з НАН України. Можливою та бажаною для багатьох рекомендацією цього звіту, що заплановано оприлюднити у жовтні, буде проведення повномірної екологічної експертизи промислових потужностей свиноферм у вищезгаданих селах для того, щоб нарешті всі зацікавлені сторони отримали роз’яснення та вирішили наболілі питання ” – говорить Владлена Марцинкевич, експерт ГО Екодії та мережі Бенквоч.
Нагадаємо, громади сіл Сівка-Войнилівська, Мошківці, Делієве, Лани, Водники, що живуть по сусідству із свинокомплексами ТзОВ «Даноша» скаржились на забруднення довкілля, порушення права на безпечне для життя і здоров’я місцевих жителів, відсутність прозорості та участі громадськості у плануванні та експлуатації свинокомплексів ТзОВ «Даноша». У 2014 році було подано офіційну скаргу до Омбудсмена МФК, як одного із найбільших кредиторів компанії Даноша. Протягом 2014-2016 років відбувалась медіація конфлікту між компанією та громадами, але процес переговорів не приніс жодного результату у вирішенні проблем скаржників.
Контакти для додаткової інформації:
Владлена Марцинкевич
експерт громадської організації Екодія та міжнародної мережі Бенквоч
Тел: +380 66 731 26 57