12 травня 2020 року Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) повідомив, що розглядає можливість фінансувати проект «Завершення будівництва Ташлицької гідроакумулюючої станції (ТГАЕС)». Власником ТГАЕС є державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом». Однак у цьому випадку Енергоатом виступає лише фінансовим посередником ЄІБ, тобто буде безпосереднім бенефіціаром позики, але потім передасть кошти кінцевому одержувачу – підряднику. Нещодавнє дослідження Bankwatch і Counter Balance продемонструвало , що у посередницьких операціях ЄІБ бракує прозорості; банк не здійснює належного контролю за використанням публічних коштів та оцінювання економічних, екологічних та соціальних наслідків проектів. Тому важливо ретельно слідкувати за цим проектом, оскільки його наслідки можуть бути шкідливим для довкілля та суспільства.
Ташлицька ГАЕС повинна складатися з шести обертових (генератор/насос) агрегатів, два з яких були збудовані та введені в експлуатацію раніше. Кожен агрегат виробляє 150 МВт електроенергії в генераторному режимі та споживає 230 МВт в насосному. У генераторному режимі вода рухається вниз через турбіну, виробляючи електроенергію, а в насосному режимі вона перекачується назад у верхній резервуар. Коли з’являється надлишкова електроенергія в системі, гідроагрегати ТГАЕС піднімають воду з нижнього Олександрівського водосховища, розташованого на Південному Бузі, до верхнього Ташлицького водосховища. Коли попит зростає, вода перекачується в зворотному напрямку, у такий спосіб виробляючи електроенергію. Передбачається, що Ташлицька ГАЕС буде споживати 1378 МВт енергії в насосному режимі, що є значно більше, ніж обсяг енергії, яку вона вироблятиме – 906 МВт.
Отже, на роботу електростанції витрачатимуть 35 % спожитої електроенергії, тому втрати об’єднаної енергетичної системи щороку сягатимуть 308,6 мільйонів кВт*год.
Проект завершення будівництва Ташлицької ГАЕС, який ЄІБ планує фінансувати, повинен втричі збільшити встановлену потужність станції, і, як очікується, збільшить гнучкість та безпеку системи передачі електроенергії. Проект також повинен сприяти стабільності мережі на півдні України та інтеграції до Європейської мережі операторів систем передачі електроенергії (ENTSO-E). Однак, оскільки проект Ташлицької ГАЕС розроблявся в радянські часи, він не відповідає вимогам сучасного енергетичного сектору.
Завантажити публікацію:
Радянщина проти Бузького Гарду: аналіз проекту добудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (PDF)