Серед 20 європейських країн Україна за показником забезпеченості водними ресурсами займає 17 місце. Уже зараз в Україна зараз стикається з браком і забрудненням водних ресурсів. Щоб краще зрозуміти вплив зміни клімату на водність України, ми разом із науковцями підготували публікацію “Аналіз впливу кліматичних змін на водні ресурси України”.
Метою даної публікації є узагальнення вже виконаних на основі сучасних наукових досліджень оцінок очікуваних змін кількісних характеристик водних ресурсів України під впливом зміни клімату, аналіз ймовірної вразливості основних водокористувачів, оцінка ролі водно-болотних угідь у формуванні водних ресурсів та надання рекомендацій щодо адаптації водного сектора України до зміни клімату.
В результаті аналізу експертами розраховані зміни середнього річного водного стоку восьми річкових басейнів України (басейни річок Дніпро, Десна, Прип’ять, Сіверський Донець, Дністер, Південний Буг, Західний Буг, Тиса) для двох майбутніх періодів (2041–2070 рр. та 2071–2100 рр.) за двома сценаріями: «м’який» сценарій РТК 2.6, який відповідно до Паризької угоди передбачає зменшення викидів парникових газів та «жорсткий» сценарій РТК 8.5, який не враховує жодних заходів з адаптації, чи пом’якшення клімату.
Очікувані зміни водного стоку за “жорстким” сценарієм будуть значно помітнішими, що ще раз підкреслює необхідність скорочення викидів парникових газів задля уникнення негативних наслідків. Для річок більшості досліджуваних басейнів очікується суттєве зниження стоку до кінця століття. Найбільші величини зниження стоку очікуються для Прип’яті, Південного Бугу та Дністра і можуть досягти значення мінус 30% в кінці століття
Завантажити резюме: Аналіз впливу кліматичних змін на водні ресурси України (Резюме) (PDF)
Завантажити повну публікацію: Аналіз впливу кліматичних змін на водні ресурси України (PDF)
Дослідження виконано у межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.