Будьмо чесними: навіть у мирний час питання захисту довкілля та протидії зміні клімату частенько пасли задніх. Екоактивісти та екоактивістки повсякчас боролися з відсутністю або фінансування, або політичної волі. Нині до цього переліку додалася війна, розв’язана росією. Поки світ відзначає День Землі, ми хочемо розповісти вам про п’ятьох відважних українців та українок, які попри обстріли та бомбардування знаходять час і сили займатися своєю справою — захищати наше з вами довкілля.
Євгенія Засядько, керівниця відділу клімату ГО «Екодія»
З перших днів я намагалася знайти спосіб допомагати, разом із тим коментувала події пов’язані з війною в Харкові. Але через сильні обстріли міста змушена була покинути дім. Разом із тим стало зрозуміло, що буду максимально корисною, застосовуючи свій довоєнний досвід та знання до нинішньої ситуації.
Тож разом із колегами з Екодії ми розпочали фіксувати злочини, які можуть призвести до негативних наслідків для довкілля. Агресор руйнує не тільки людські долі, а й довкілля. Ці наслідки українці та українки відчуватимуть на собі не один рік, ще задовго після нашої перемоги.
Одна з причин цієї війни — викопне паливо. Те саме паливо спричиняє кліматичну кризу. До війни ми в Екодії вимагали відмовитися від викопного палива якомога швидше. І зараз через нього ми маємо війну в Україні. Надприбутки від продажу газу, нафти, вугілля та урану були спрямовані росією на озброєння, пропаганду та армію. Світ має позбутися залежності від викопного палива та перейти на відновлювані джерела, аби завершити цю війну та запобігти десятки інших.
Андрій Мараховський, фермер, голова громадської спілки «Органічна Україна-Північ»
Ми працюємо, як і раніше. Дружина з дітьми поїхали, а я лишився, адже мав із хлопцями готуватися до посівної. Земля ж не буде чекати, поки закінчиться війна. Зима буде голодна, холодна. Тому, поки експорт заборонений, працюємо над модернізацією господарств для тривалого зберігання продукції, щоб із закінченням війни виходити на ринки Європи. А щоб ця війна закінчилася швидше, нам потрібна допомога військова. Бо ми — на своїй землі, нам її захищати і обробляти.
Марина Трохименко, зооволонтерка
З дитинства мріяла про власний притулок. А зараз допомагаю тваринам. У моєму будинку — 20 котів і чотири собаки. Коли почалася війна, з Харкова, із Сум почали приїжджати люди та просити їжу для своїх тварин, яких нічим було годувати. Разом ізЗ «Полтавським батальйоном небайдужих» відправили на Харківщину та Сумщину вже загалом близько 7 тонн кормів для тварин.
Купуємо за кошти з пожертв, які назбирали в рамках проєкту «Джерік». Джерік — це ім’я песика однієї зі засновниць цієї волонтерської групи, яка допомагає і ЗСУ, і переселенцям, і дітям, і от тваринам теж. Шукали транспорт, знижки, паливо, доїжджали завдяки волонтерам, у гарячі точки допомагали розвозити навіть ЗСУ та ТрО. Доставляємо на ті адреси, які надавали евакуйовані з тих областей люди, до мініпритулків. Це все — наша командна робота.
Ірина Оршак, проводить екологічне навчання українських дітей у Польщі
Ще у Львові я була ініціаторкою тренінгів для освітян із навчання екологічній культурі. Зараз у Польщі, займаюся волонтерством. Попросила у місцевого уряду можливості проводити для дітей екологічні уроки та лекції. Отримала згоду — і тепер практично щодня збираю дітей із різних куточків України, які навчаються в польских школах, щоб розповісти їм про раціональне споживання ресурсів, сортування сміття, екосвідомість, охорону довкілля. Робимо різні майстер-класи, бо не скрізь в Україні та світі ситуація з охороною довкілля та екозвичками однакова. Роблю це за покликом серця.
Олексій Колесников, керівник компанії в галузі сонячної енергетики
З початком повномасштабної війни я започаткував ініціативу з постачання мобільних сонячних електростанцій з АКБ для польових штабів ЗСУ, польових шпиталів і для допомоги районам зі зруйнованою інфраструктурою. Найближча мета — зробити 100 таких комплексів та надіслати їх у місця, де вони найбільш необхідні. Для цього створили благодійний фонд. Перші три агрегати вже виробляються і частину коштів уже зібрано. Кожен сонячний блок коштує $7,5 тисячі. Це точкове використання відновлюваних джерел енергії, альтернатива великим електростанціям, що використовують паливо. А саме через нагромадження прибутків від викопного палива і розпочалася ця війна.