Майже від самого початку епідемії COVID-19 дослідники намагаються знайти кореляцію, що і як впливає на захворюваність на тій, чи іншій території. Зараз все говорить про те, що через брудне повітря люди куди важче переносять коронавірус.
Зокрема, медики і науковці Італії вказують на прямий зв’язок між рівнем смертності від COVID-19 і рівнем забруднення повітря. Їхню думку поділяють науковці з Орхуського університету (Данія), чиї розрахунки свідчать про те, що на півночі Італії, де повітря є дуже забрудненим, рівень смертності становить до 12%, і лише близько 4,5% на решті території країни.
Подібну кореляцію підтверджують дослідження науковців Гарвардського університету (США), які показують, що навіть невелике збільшення постійної концентрації дрібнодисперсного пилу призводить до збільшення смертності від COVID-19 на 15%.
Питання охорони якості повітря переходить з площини охорони довкілля в площину охорони здоров’я та забезпечення національної безпеки. Попри це, існує цілий ряд прогалин в законодавстві, що дозволяють забруднювачам уникати будь-яких зобов’язань і кроків для покращення ситуації. Фінансування на природоохоронні заходи скорочується, а норми якості повітря не переглядались уже десятки років.
Зокрема, витрати на природоохоронні заходи в Держбюджеті на 2020 рік скоротили на 96%, з яких, як мінімум, 100 млн грн планувалось витратити на встановлення сучасних стаціонарних станцій моніторингу повітря.
Тому у листі до Прем’єр-міністра України ми просимо, щоб невідкладно:
- Кабінет Міністрів України вніс на розгляд ВРУ проект Закону України “Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення”. Прийняття цього закону стимулюватиме підприємства скорочувати викиди та використовувати найкращі доступні технології;
- Кабінет Міністрів України повернув цільове фінансування до Міністерства енергетики і захисту довкілля на встановлення державної мережі станцій моніторингу якості повітря;
- Міністерство енергетики та захисту довкілля ініціювало прийняття нормативних актів для провадження обліку та моніторингу викидів від пересувних джерел, а також розробило і затвердило механізми притягнення порушників до відповідальності;
- Міністерство охорони здоров’я розробило та затвердило гранично допустимі концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі.
Виникли питання? Дайте знати:
Валентин, vp@ecoact.org.ua