Спільно з дослідницькою консалтингова компанія Berlin Economics Екодія розпочинають проєкт з аналізу енергоефективності житлового сектору та тепломереж Бучі (Київщина). Місто сильно постраждало від російської окупації та обстрілів навесні минулого року. Тож в рамках проєкту аналітики оцінять наявну систему теплопостачання міста та запропонують рішення для сталого та енергоефективного відновлення житлових будинків міста. Ці плани закріпили у Меморандумі, який 25 серпня 2023 року підписали уповноважений представник Berlin Economics Роберт Кіршнер, виконавча директорка Екодії Ольга Полуніна та міський голова Бучі Анатолій Федорук.
У результаті місто отримає аналітичний звіт з оцінкою витрат на те, як можна перебудувати місто в кращий і більш сталий спосіб. Зокрема, у ньому будуть розглянуті різні сценарії відбудови чи реконструкції зруйнованих та пошкоджених будинків залежно від типу будівлі, рівня теплоізоляції тощо.
«Маючи на руках таку інформацію – реальні оцінки вартості проєктів, їх потенціалу до заощадження енергії та створення нових робочих місць, впливу на енергетичну безпеку міста тощо – Буча матиме чіткий орієнтир для подальшого розвитку. Більше того, з цим документом вже можна буде звертатися до донорів за фінансуванням на окремі проєкти для міста», – говорить Анастасія Горбач, фахівчиня з енергетичної політики ГО Екодія.
Як зазначив міський голова Бучі Анатолій Федорук під час підписання Меморандуму, Бучанська громада зацікавлена у сталому розвитку та реалізації зелених проєктів. Зокрема, тут уже є плани щодо створення індустріального парку Вucha Techno Garden, говорять у міськраді.
Нині у Бучі мешкає близько 45 тисяч людей. До міста не лише повернулися більшість із тих, хто виїхали в період російської окупації, а й додалися переселенці із тимчасово окупованих територій України.
Система опалення в місті працює за рахунок 57 котелень, що забезпечують теплом окремі групи житлових будинків чи громадські будівлі. Попри те, що більшість обладнання на котельнях європейського зразка, вони все ще працюють на природному газі, що може загрожувати як енергетичній безпеці громаді, так і стану довкілля та здоров’я її мешканців.
Проведене дослідження допоможе знайти більш сталі та безпечні рішення для теплозабезпечення будівель, які одночасно будуть і найбільш вигідними для міста. У майбутньому роботу також можна буде розширити на інші об’єкти: громадські будівлі, систему водопостачання тощо. На додачу Екодія буде оновлювати План дій сталого енергетичного розвитку та клімату Бучі та розробляти техніко-економічне обґрунтування для встановлення теплового насосу на одну з центральних систем опалення.
Ця публікація підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екодія» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.