Для будинків, що об’єдналися в ОСББ, є багато програм та можливостей впроваджувати енергоефективні заходи. І, як правило, сусідська спільнота, із якою можна цим займатися. А як щодо мешканців та мешканок тих будинків, де ще немає ОСББ? Чи хочуть вони його створити та чи готові займатися енергоефективністю свого житла? Відповіді на ці питання шукали в рамках соціологічного дослідження «Впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках, де не створено ОСББ».
Проведене дослідження допомогло зрозуміти, що заважає людям у будинках без ОСББ покращувати свої житлові умови, модернізуючи житло та роблячи його більш енергоефективним. Зокрема, виявилося, що 91% опитаних хочуть впроваджувати подібні заходи, але 74% при цьому не знають жодної державної та місцевої програми підтримки. Як показало дослідження, 48% респондентів хотіли б створити ОСББ у своєму будинку проти 33%, які не хотіли б.
Потрібно відмітити, що уподобання українців та українок щодо енергоефективних заходів залежать від їх вартості. Так, утеплення та ремонт труб в цілому підтримали 45% населення. Водночас, коли їм сказали, скільки це коштуватиме кожній квартирі та як скоро окупиться (3-5 тис. грн та 2-3 роки за нинішніх тарифів), кількість охочих знизилась до 26%.
Серед позитивних висновків — переважна більшість опитаних розуміють, навіщо потрібні енергоефективні заходи: 69% респондентів погоджуються, що вони дозволяють менше платити за опалення, а 71% поділяють думку, що вони підвищують рівень комфорту в оселі. Разом з цим щодо підвищення вартості квартири для продажу чи оренди згодні 53%, а не згодні — 22%.
Але на думку українців впровадження термомодернізації можливе лише за умови наявності державної та місцевих програм підтримки. 75% респондентів вважають, що участь держави чи міста обов’язкова і без їх підтримки немає сенсу щось робити. Якщо говорити про «справедливий» розподіл витрат, то на думку 47% респондентів, витрати має компенсувати держава, 34% – місто, 19% – мешканці.
Під час презентації та обговорення результатів дослідження українські експерти мали змогу подискутувати щодо того, якою має бути політика термомодернізації, хто за неї відповідальний та яким чином вона має проводитись.
У розмові дійшли висновків, що люди мало знають про програми підтримки, тож потрібно активніше інформувати їх про можливості та умови участі в програмах. Крім цього, важливо пояснювати, як впроваджувати певні заходи та чим вони будуть корисні, а також розповідати про реальну вартість енергоносіїв та те, як утворюються тарифи. Це допоможе зруйнувати ілюзію дешевої енергії, та вмотивувати впроваджувати енергоефективність в кожну оселю.
У той же час експерти погодилися, що поки термомодернізація та створення ОСББ не стануть обов’язковими, цей процес не прискориться. За нинішніх же умов необхідні механізми підтримки енергоефективних заходів для житла без ОСББ. При цьому реалізувати такі заходи, на думку експертів, потрібно лише на умовах співфінансування з боку співвласників будинку.
Сектор житлових будинків є другим найбільшим споживачем енергії після промисловості, і за останніми даними складає 28,4% кінцевого енергоспоживання в Україні. У той же час термомодернізація житлового сектору має потенціал для скорочення споживання енергії на 42%.
Крім того, впровадження енергоефективних заходів в житловому фонді призведе до покращення умов проживання та зменшення витрат населення на комунальні послуги, продовження терміну експлуатації будівель, зменшення викидів парникових газів тощо.
Наразі, існуюча державна та місцева політики підтримки заточені на фінансування лише тих будинків, в яких створені ОСББ. Створення та популяризація програм підтримки енергоефективних заходів і для інших будинків допоможе зміцнити нашу енергетичну безпеку, покращити стан довкілля та забезпечити комфортніше житло для українців та українок.
Презентацію дослідження та дискусію можна переглянути у записі на нашому YouTube-каналі. А повний текст дослідження читайте тут.
Хочете підтримати роботу Екодії над розвитком енергоефективності? Ставайте нашими Друзями!
Соціологічне дослідження «Впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках, де не створено ОСББ» проводилось Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у квітні-травні 2023 року на замовлення Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні та Центру екологічних ініціатив «Екодія».
Ця публікація підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екодія» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.