Більше року відбуваються активні суперечки щодо доцільності побудови вітрової електростанції на території Полонини Боржава Закарпатської області. Представники природоохоронних організацій, екологи, науковці, спортсмени, місцеві бізнесмени, а також єпископи виступають проти, натомість окремі представники місцевої влади закликають підтримати будівництво. Боржавська вітрова станція могла б збільшити обсяги виробництва електроенергії з відновлюваних джерел, але якою ціною та чи можна вважати цей проект “екологічно прийнятним”?
Відповідь на це питання мали б дати громадські обговорення Звіту з оцінки впливу на довкілля (ОВД) проекту Боржавської ВЕС. Однак низька якість підготовленого замовниками проекту Звіту з ОВД не дозволяє цього зробити.
Низька якість звіту з ОВД.
Представлений Звіт з оцінки впливу на довкілля містить розбіжності у інформації, помилки в розрахунках. У документі є повтори та неточності. Якість наведених карт є сумнівною. Карти не співпадають з офіційними даними Департаменту екології та природних ресурсів області й не ілюструють точне розташування вітряків, а без цього неможливо оцінити впливи на довкілля. Також відсутні всі посилання. Окремі частини містять згадки про “норкові ферми”, “узбережжя” та інші аспекти, які не мають жодного стосунку до проекту побудови вітрової електростанції на Закарпатті.
Територія належить до екологічної мережі.
Більша частина території Полонини Боржава віднесена до ключової території екомережі згідно офіційно затвердженої Схеми екологічної мережі Закарпатської області. Згідно ст. 3 Закону України «Про екологічну мережу України», ключові території екомережі забезпечують збереження найбільш цінних і типових для даного регіону компонентів ландшафту та біорізноманіття. Будівництво вітрової станції тут завдасть шкоди цінним видам тваринного та рослинного світу, що унеможливлює забезпечення сталого та екологічно збалансованого розвитку Закарпаття.
Туризм.
Полонина Боржава є одним з найпопулярніших місць для пішохідного туризму та дельтапланеризму.
“Полониною Боржава проходить один з найбільш мальовничих пішохідних маршрутів українських Карпат. Вітряки заплановані безпосередньо на цьому маршруті і мене, як туристку турбує, що доступ на полонину може бути частково обмежений, а ландшафт може бути пошкоджений, зокрема протягом тривалого періоду будівництва”, – розповідає Оксана Омельчук, екоактивістка та координаторка волонтерського напрямку ГО “Екодія”.
“Ситуація з Боржавською ВЕС викликає занепокоєння, адже таке сумнівне планування проекту й неякісна оцінка впливів на довкілля завдає удару по репутації відновлюваної енергетики як “дружньої до довкілля”, – зазначила Тетяна Астахова, кампейнерка з розвитку відновлюваних джерел енергії ГО “Екодія”.
Інвестори та компанії-виконавці мають уважніше підходити до вибору розташування, враховувати всі можливі екологічні ризики, а не лише вітровий потенціал території.
Розвиток відновлюваної енергетики має бути одним із пріоритетів державної та місцевої політик, однак усі об’єкти ВДЕ мають плануватися і втілюватися із якісним урахуванням можливих негативних впливів на довкілля та інтересів місцевих громад.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна
тел. 0681193103
okhmarna@ecoact.org.ua