27 квітня в Брюселі пройшли Загальні Збори найбільшої мережі кліматичних громадських організацій – Climate Action Network Europe. Саме на цій події члени мережі проголосували за вступ нових організацій з України. Серед них: Екодія, Екоклуб, Зелена Хвиля, Хмельницький Енергетичний Кластер, НЕЦУ.
Чому це важливо?
В CAN Europe входить більше 180 ГО з 38 країн Європи, за якими стоїть більше 40 мільйонів жителів ЄС, а також Західних Балкан та Туреччини. Завдяки своїй багаторічній роботі в сфері кліматичної та енергетичної політики мережа вже є дуже впізнаваною та впливовою на рівні Європейського Союзу.
Разом зі своїми членами, CAN Europe активно працює над тим, аби європейське законодавство імплементували на національному та місцевому рівні. Один з таких проєктів — TogetherFor1.5, в рамках якого 13 національних організацій-членів посилять адвокаційну роботу для амбітного національного управління в галузі клімату та енергетики, починаючи з процесу перегляду Національних планів з енергетики та клімату. (НПЕК).
В 2022 році CAN Europe з іншими ГО успішно провели кампанію за вихід семи країн-членів ЄС (Іспанії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Польщі, Люксембургу та Словенії) з Договору про енергетичну хартію. Це міжнародна угода, яка захищає інвестиції у викопне паливо та є інструментом для отримання компенсації, коли уряди вживають заходів щодо захисту клімату.
Також CAN Europe разом з міжнародними партнерами протиснула прийняття Фонду втрат та збитків на конференції сторін ООН COP27 в 2022 році. Ініціатива по створенню фонду була озвучена саме Європейським союзом в останні дні переговорів.
Що передувало цьому рішенню?
23 червня 2022 року лідери 27 країн-членкинь ЄС ухвалили рішення про надання Україні статусу кандидатки на членство в Європейському Союзі. Це значить, що Україна продовжуватиме свій шлях реформ в різних сферах для подальшого вступу. Поступово кліматична та енергетична політика України ставатиме наближеною до відповідних стратегій, цілей та законів, прийнятих в ЄС.
Наближення Громадського сектору до питань, що обговорюються на рівні ЄС, має допомогти прискорити євроінтеграційні реформи, а також підготувати суспільство до поступового наближення до більш амбітної кліматичної політики.
З 2017 року Екодія є членкинею мережі CAN в Східній Європі, Кавказі та Центральній Азії (СЄКЦА), а також допомагала мережі, приймаючи в своїй команді координаторку CAN СЄКЦА. Втім, повномасштабна війна росії і надання Україні статусу кандидатки до ЄС, змусили українські ГО замислитись про те, чи хочуть вони і надалі пов’язувати свою діяльність з пострадянським простором.
Екологічні громадські організації в 2022 році створили спільне звернення до міжнародного секретаріату CAN із проханням розглянути можливість вступу українських ГО до CAN Europe. Це прохання було розглянуте і таку можливість нам дали.
В той же час, мережа CAN СЄКЦА продовжуватиме свою діяльність в регіоні, а члени мережі зможуть за бажанням безперешкодно співпрацювати з українськими громадськими організаціями.
Що далі?
- На нас чекає багато роботи щодо покращення кліматичної та енергетичної політики ЄС, особливо в сферах, що стосуються України, таких як “озеленення” енергетичної допомоги під час війни, експортування електроенергії, впровадження системи торгівлі викидами, CBAM тощо.
- Експерти та експертки громадського сектору ставатимуть все більш видимими на рівні ЄС під час міжнародних зустрічей та офіційних поїздок. Навіть від невеликих локальних громадських організацій очікуватиметься більша залученість в співпрацю та обмін досвідом на рівні всієї Європи, що, в свою чергу, зможе принести нових партнерів та інвестиції у громади;
- В українських організацій буде більше можливостей отримувати нові знання, спираючись на досвід європейських колег, залучати ресурси, використовувати кращі практики потужних ГО Європи. Втім, звісно, успіх залежатиме від активності самих українських громадських організацій.