Війна продовжується, в той же час відновлення України вже відбувається. В різних регіонах з початку повномасштабної війни вже є реалізовані проєкти, в яких використані різні підходи для майбутнього сталого розвитку країни. Наявні проєкти забезпечать енергозбереження та потенційно енергонезалежність України, за умови масштабування цих проєктів.
Екодія займається адвокацією зеленого відновлення України, одним з рішень якої є збільшення кількості проєктів з розвитку енергоефективності, відновлювальних джерел по всій країні. Тож команда Екодії започаткувала і провела серію поїздок в рамках Зеленого інфотуру «Відновлення та енергетична безпека: приклади реалізованих проєктів та перспективи для України».
Мета Зеленого Інфотуру – вивчення досвіду вже реалізованих проектів, наголошення на обов’язковій енергонезалежності об’єктів критичної інфраструктури (мед.закладів, школ, дит.садків і т.д.) та житлового сектору під час війни, переконання влади у важливості саме «зеленого» відновлення за баченням громадськості і просування масштабування втілених ідей.
Зелене відновлення України у баченні громадськості – це стале відновлення, яке відбувається з використанням найкращих доступних технологій та практик у всіх секторах відновлення починаючи з відбудови житлових будинків та критичної інфраструктури до збереження екосистем та навколишнього середовища.
Ми, разом з представниками медіа і громадських організацій, 25 і 27 липня відвідали вже реалізовані «зелені» проєкти відбудови з використанням сталих, новітніх технологій у Київській області, а саме:
- Проєкт енергонезалежної багатоповерхівки. Проєкт реалізований мешканцями київського житлового будинку – ОСББ «Арован» (м.Київ, пр-т. Володимира Івасюка, 12Д), де провели комплекс енергоефективних заходів.
- Багатоповерхівка яка здатна автономно забезпечувати себе теплом та електроенергією.ОСББ “Оберіг на Позняках” (м. Київ, пр-т. Бажана, 16)
- Зруйнована вибуховою хвилею амбулаторія загальної практики та сімейної медицини с. Горенці, (вул. Київська, 125а) в якій реконструйовано систему опалення та електропостачання та встановлено сонячну електростанцію, тепловий насос.
- Відбудований Ірпінський академічний ліцей “Мрія” (м. Ірпінь, вул. Тищенка, 10 ) На даху ліцею була облаштована сонячна станція. Системи збереження гарантують енергопостачання ліцею протягом 3-5 годин у разі відключень.
- Відновлена вулиця Вокзальна у м. Бучі. Відбудована за рекордні півроку за новітніми стандартами та з використанням якісних енергозберігаючих матеріалів.
“Попри продовження повномасштабної війни, з її початку в Україні вже є реалізовані проєкти які можуть стати прикладами для інших громад та міст. Також в Україні існують приклади реалізовані до війни. Але водночас їх кількість залишається дуже обмеженою.
Попри всі виклики в Україні представники влади заявляють про підтримку реалізації взятих міжнародних зобов’язань – Євроінтеграція та Європейський Зелений курс, Паризька угода та інші. Тож тільки Зелене відновлення за баченням громадськості дозволить відповідати взятим зобов’язанням. Саме Зелене відновлення дозволить українській економіці бути конкурентно спроможним та створити комфортні умови життя для населення України. Зелений інфотур має на меті ознайомити з прикладами, аби в майбутньому кількість їх збільшувалась”- Євгенія Засядько, керівниця відділу клімату.
Детальніше ви можете побачити у сюжеті ICTV про наш інфотур: