У цьому дослідженні автори проаналізували сучасний екологічний стан земель Барвінківської міської громади Харківської області. Для цього були проаналізовані дані про деградацію ґрунтів, передусім водну ерозію, вплив воєнних дій, та наявність цінних природних територій, які запропоновані під заповідання.
Барвінківську громаду було обрано за результатами попереднього аналізу інтенсивності впливу бойових дій і концентрації земель на рівні Харківської області, оскільки ця громада має високі показники по обох параметрах. Також важливою характеристикою громади було визнано низький відсоток територій природно-заповідного фонду.
Ключовим результатом проведеного аналізу стала концепція екологоорієнтованого управління земельними ресурсами, яка передбачає зонування сільськогосподарських земель у межах громади на 8 напрямків управління. Впровадження рекомендованих для кожного напрямку заходів дозволить зберегти цінні природні території та відновити деградовані ґрунти. Для найбільш постраждалої від війни східної частини громади в результаті поглибленого аналізу було запропоновано 12 напрямків управління землями.
Ця публікація може бути корисною для фахівців із питань землекористування, охорони природи та просторового планування громад. Її результати можна використати у процесі розробки комплексного плану просторового розвитку території та програми комплексного відновлення Барвінківської громади, зокрема для планування і реалізації більш сталого управління земельними ресурсами та збереження довгострокового екологічного балансу на території громади.
Також запропонована методика може бути застосована і для інших громад зі схожими вихідними умовами для земельних ресурсів.
Завантажити публікацію:
Концепція екологоорієнтованого управління земельними ресурсами Барвінківської громади (PDF)
Публікацію підготовлено в межах проєкту «Посилення транснаціональної громадської мережі Ekonet по захисту клімату і довкілля», що здійснюється за фінансової підтримки фонду Bread for the World через Austausch e.V., а також за фінансової підтримки Land Matrix та його донорів: Європейської Комісії (ЄК), Німецького Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку (BMZ), а також Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва (SDC).