Українці, які планують утеплювати свої будинки або відновлювати пошкоджене через бойові дії житло, можуть залишитися без підтримки держави. У 2025 році для Фонду енергоефективності кошти з держбюджету не передбачені.
Як зазначають в ГО “Екодія”, без цього фінансування Фонд не зможе продовжити важливі програми, що допомагають мільйонам громадян. Йдеться зокрема про “Енергодім”, “ВідновиДІМ” та “ГрінДІМ”.
Громадські організації “Екодія”, ОПОРА та “Екоклуб”, ініціювали звернення до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та віце-прем’єра Олексія Кулеби з вимогою передбачити необхідне фінансування – 1 млрд грн для Фонду. Лист підтримали понад 60 українських громад та більше 20 організацій.
“Якщо держава не забезпечить фінансування Фонду енергоефективності у 2025 році, тисячі українських родин не зможуть утеплити свої будинки чи відновити житло. Це питання не тільки комфорту, але й енергетичної безпеки країни. Більше енергоефективних будівель означає менше навантаження на енергосистему, особливо взимку, що знижує залежність від імпорту енергоресурсів і підвищує стійкість перед російськими атаками. В умовах війни інвестиції в енергоефективність стають стратегічним кроком для всієї країни”, – зазначає фахівчиня з енергетичної політики ГО “Екодія” Ірина Климась.
У відповідь на звернення Міністерство фінансів повідомило, що кошти для поповнення статутного капіталу Фонду енергоефективності в бюджеті на 2025 рік не передбачені. Наразі Фонд фінансується за рахунок залишкових коштів, що були виділені у попередні роки, а також через гранти від Європейської Комісії та міжнародних донорів.
Однак, як наголошують в Екодії, ці кошти скоро закінчаться, і без нового фінансування важливі програми можуть бути припинені. Водночас Європейська комісія готова розглянути можливість додаткових внесків до Фонду, але лише за умови, що Україна забезпечить власну частку фінансування.
Громадськість закликає Уряд вжити термінових заходів, аби забезпечити подальшу роботу Фонду енергоефективності. Це дозволить не тільки відновити пошкоджене житло, а й зменшити залежність від імпортних енергоресурсів, скоротити викиди вуглекислого газу, створити нові робочі місця у будівельному секторі та залучити міжнародні інвестиції.