Світовий банк, Європейський інвестиційний банк та Європейський банк реконструкції та розвитку не фінансуватимуть будівництво нових вугільних та теплоелектростанцій в Україні. Таку відповідь отримала Екодія, коли звернулася до українських представництв міжнародних банків, щоб дізнатися, чи готові вони інвестувати у нові вугільні об’єкти.
Що було до цього
На початку літа Кабінет Міністрів України прийняв рішення про пріоритетне використання українського вугілля для виробництва електроенергії.
Чому Екодія звернулась до міжнародних банків
Є велика ймовірність, що уряд України продовжить підтримувати галузь багатомільярдними дотаціями з Держбюджету, а також – почне будувати нові потужності на викопному паливі.
При цьому, абсолютна більшість українських вугільних потужностей є фізично зношеними, а, відповідно до планів уряду та міжнародних зобов’язань, з 2021 року почнеться їх часткове закриття.
Екодія вирішила дізнатись, чи міжнародні інституції готові фінансувати проекти, що пов’язані з використанням викопного палива, насамперед вугілля.
Що відповіли банки
Станом на серпень 2020 року було отримано три відповіді.
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) надав офіційну відповідь, в якій зазначалося, що:
“…після набуття чинності *нашої* нової політики кредитування енергетичних об’єктів будівництво нових вугільних електростанцій більше не матиме права на фінансування. Загалом, фінансування проектів з викопним паливом, також буде обмежено”.
Світовий банк в офіційному листі повідомив, що:
“…Група Світового банку в Україні працює в рамках Концепції партнерства з Україною на 2017-2021 роки (CPF), яка була розроблена спільно із урядом України, та була затверджена у квітні 2017 року”.
“В рамках CPF не надається та не передбачається жодне фінансування на ремонт або будівництво вугільних чи теплоелектростанцій в Україні”.
“Група Світового банку визнає глобальну проблему балансування енергетичних потреб для розвитку із впливом цього на зміну клімату, та готова працювати із країнами-клієнтами над реалізацією доступних альтернатив вугільній енергетиці”.
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) відмовився надати офіційну письмову відповідь, але зазначив, що вся інформація доступна у відкритих джерелах, насамперед, у них на сайті.
Так, відповідно до Стратегії Енергетичного сектору на 2019-2023 роки:
“Банк не фінансуватиме видобуток вугілля або виробництво електроенергії з вугілля (включаючи модернізацію існуючих установок або будівництво нових потужностей)”.
Чому Україна має готуватись до ліквідації шахт та ТЕС
Міжнародні фінансові установи впроваджують кліматично свідому політику та відмовляються від фінансування проектів, що пов’язані з використанням вугілля та інших видів викопного палива.
Український уряд має взяти приклад і завчасно почати підготовку до ліквідації неприбуткових шахт і вугільних ТЕС. Така трансформація має бути справедливою і щодо людей, що втратять роботу, і до регіонів закриття загалом. Адже ліквідація основного джерела надходження податків до місцевих бюджетів може спричинити економічну кризу.
Нагадаємо, що у червні 2019 року Екодія та Germanwatch підготували дослідження “Досвід трансформації шахтарських регіонів: рекомендації для України”. Проаналізувавши процес закриття вугільних підприємств у Німеччині, Румунії, Чехії та деяких містах України, автори дослідження розробили практичні поради для влади на національному та місцевому рівнях. Вони мають допомогти проводити подальшу ліквідацію шахт та вугільних електростанцій із меншими негативними соціальними та економічними наслідками для регіонів.
Контакти:
Валентин Пугачов
0665451488