Повномасштабне вторгнення росії в Україну з перших його днів відчутно вплинуло на глобальні політичні та економічні процеси. Чи поборють країни ЄС свою залежність від російських енергоносіїв? Якою буде альтернатива: їхня заміна на ресурси з інших країн чи все ж амбітний розвиток сталих джерел енергії?
Експертки та експерти Екодії не залишаються осторонь цих важливих питань і докладають зусиль, аби разом із дружніми екологічними організаціями та іншими союзниками відстоювати інтереси України та навколишнього середовища на світовій арені. Й однією із наших суперсил є комунікація із міжнародними медіа.
Так, експертка Екодії з енергетичної політики Валерія Іжик дала інтерв’ю автору китайського ютюб-каналу, що фокусується на висвітленні міжнародних відносин. У ньому вона розповіла про найбільші виклики, що постали перед ЄС у питанні забезпечення енергоносіями, й про те, якими можуть бути подальші кроки та стосунки європейських країн із країнами Азії.
«За деякими повідомленнями, Китай та Індія збільшують обсяг закупівель на російському енергетичному ринку. Попри те, що такі дії не зможуть остаточно врятувати російську економіку, вони все ж допоможуть їй триматися на плаву ще якийсь час. Ось чому позиція Китаю в енергетичній політиці є такою важливою. І ось чому на цей політичний діалог повинно бути направлено настільки багато зусиль, наскільки це можливо».
Більше про те, як пов’язаний розвиток відновлюваних джерел енергії в Європі та її стосунки з країнами Азії, а також про переосмислення ролі енергетики у міжнародних відносинах дізнавайтеся з інтерв’ю Валерії. Переглянути відео англійською можна нижче:
_______
Приблизно за тиждень після початку другої фази війни в Україні міжнародні екологічні та кліматичні організації оприлюднили відкритий лист на підтримку українців та українок, засуджуючи російську агресію та закликаючи країни припинити імпортувати нафту та газ із росії, а також якомога швидше повністю відмовитися від використання викопного палива. Його підписали понад 600 організацій з України та інших 56 країн світу, включно із трьома організаціями з Ізраїля.
Виконавча директорка Екодії Наталія Гозак вважає, що цей лист став частиною резонансу, що спонукав західні країни протягом кількох останніх тижнів говорити про значне скорочення імпорту викопного палива з росії. Ось як вона це прокоментувала ізраїльському виданню «Local Call»:
«Найбільше мене хвилює те, що це [відмова від російських енергоносіїв] мало б статися ще вісім років тому, коли росія почала окуповувати території України (Крим та Донбас). Уже тоді було зрозуміло, що для росії викопне паливо — це спосіб впливати на Європу. То був момент, аби прислухатися до закликів кліматичного руху».
Наталія наголосила на тому, що розв’язання цього питання є надзвичайно складним, та все ж тепер потребує швидкого прийняття рішень.
«Протягом багатьох років було дешевше імпортувати викопне паливо з росії, аніж шукати чисті альтернативи. Однак ця “вигідна ціна” тепер заплямована кров’ю».
Повністю прочитати статтю про зміну європейського енергетичного курсу можна на івриті або за допомогою перекладу вебсторінки за посиланням: https://cutt.ly/AFajrPN
_______
Німецька організація BUND — Друзі Землі Німеччини поспілкувалися з керівницею відділу клімату Екодії Євгенією Засядько. Серед інших запитань до неї також прозвучало запитання про те, як люди та громадські організації з інших країн можуть допомагати Україні. Євгенія запропонувала наступні рішення:
«Передусім, важливо продовжувати фіксувати те, що зараз відбувається в Україні. Ми маємо працювати разом, аби бути певними, що росія заплатить за всі вчинені нею злочини проти природи. Нам потрібна підтримка з-за кордону. І я сподіваюся, що ця підтримка буде відчутна до самого завершення війни.
Міжнародні компанії повинні припинити свою діяльність в росії, а країни мають припинити імпортувати російські газ та нафту.
Багато громадських організацій роблять заяви про війну, однак не називають росію агресором. Та абстрактні апеляції до миру нам не допоможуть. У цій війні є лише один агресор, і це росія».
Повне інтерв’ю можна прочитати німецькою або за допомогою перекладу вебсторінки за посиланням: https://cutt.ly/GFav8m8
Контакти для додаткової інформації:
Євген Бриж, керівник відділу комунікацій — yb@ecoact.org.ua.