10 та 11 березня рятувальники оголосили штормове попередження та небезпечні погодні умови у центральних та західних областях України. Пориви вітру подекуди сягали позначки 30-35 м/с. Внаслідок цього було знеструмлено більш ніж 500 населених пунктів, пошкоджено дахи та фасади сотень будинків, повалено дерева, є й людські жертви.
“Потрібно пам’ятати, що клімат – це довготривалий режим погоди, а не погода в якийсь окремий день. Разом з тим, те, що сильний вітер та буревії стають все частішими за окремий період часу, свідчить про зміну клімату”, – коментує ситуацію Світлана Краковська, вчена-кліматолог, учасниця Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату при ООН.
Нагадаємо, що зміна клімату відбувається через викиди парникових газів, які концентруються в атмосфері, першочергово – внаслідок спалювання викопного палива (вугілля, нафти, газу). Свіжі міжнародні дослідження свідчать про те, що більш ніж 65% останніх екстремальних природних явищ на планеті, прямо чи опосередковано, спричинені зміною клімату.
Пані Краковська зазначає, що існує два шляхи зменшення негативних наслідків зміни клімату – це адаптація та поступове припинення спалювання викопного палива. Останнє, за її словами, є найважливішим елементом у боротьбі з небезпечними кліматичними явищами. Водночас збільшення площі зелених насаджень, так званих “поглиначів” вуглекислого газу, може стати одним із можливих інструментів адаптації.
Якщо Україна разом з іншими країнами світу не зменшуватиме викидів парникових газів, клімат продовжуватиме нагріватися, а частота та сила небезпечних стихійних явищ буде збільшуватись, – заявила Світлана. Наприклад, можна очікувати ще сильніші буревії, град, який сягатиме великих розмірів, затяжні посухи. Вчена впевнена: людство зрозуміє, що краще зараз запобігти таким негативним наслідкам, ніж намагатися адаптуватися в останній момент, тому закликає усіх дослухатися до заяв науковців.
“Відмова від викопного палива та перехід на відновлювані джерела енергії є не просто важливим, але й економічно та технічно можливим. Україна може повністю забезпечити себе власними природними ресурсами – сонцем та вітром – і стати на шлях енергоефективності. Перед нами стоїть вибір: продовжувати забруднювати довкілля та нагрівати планету, чи впроваджувати нові сучасні технології і забезпечити безпечне та комфортне майбутнє для наступних поколінь”, – зауважує Євгенія Засядько, координаторка з питань зміни клімату Центру екологічних ініціатив Екодія
За деталями звертатися:
Валентин, +38 066 545 14 88