З 14 по 25 лютого 2022 року за підтримки Німеччини відбулась п’ятдесят п’ята сесія Міжурядової групи експертів зміна клімату (МГЕЗК-55) та дванадцята сесія Робочої групи II (WGII-12). Основним порядком денним WGII-12 стало затвердження Резюме для політиків, це внесок Робочої групи II до Шостого звіту про оцінку вплив зміни клімату, розглядаючи екосистеми, біорізноманіття та людські спільноти на глобальному та регіональному рівнях. У звіті будуть розглянуті вразливі місця, а також можливості та обмеження світу природи та людських суспільств адаптуватися до зміни клімату.
Під час сесії представниця української делегації Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату Світлана Краковська виступила з промовою до учасників 55-ї сесії МГЕЗК.
“Шановний Голова, Шановні делегати, всі учасники 55 сесії МГЕЗК
Три дні тому ми всі прокинулися у новому світі. Від імені нашої делегації я повідомила пленарне засідання та співголовам Робочої групи II, що ми продовжимо роботу, якщо у нас є підключення до Інтернету і немає ракет над головою. Незабаром більшість наших делегатів були змушені покинути свої будинки і сховатися в сховищах або переїхати в інші безпечніші місця, де немає інтернету. І мені стало ясно, що я не можу думати про формулювання Резюме для політиків, коли моя сім’я не в безпеці. Ми залишили процес і маємо довірити іншим делегаціям завершити роботу щодо затвердження.
Я нічого не говоритиму про те, що сталося в моїй країні за ці три дні та ночі. На щастя, ми є досить відкритою країною, і ви можете простежити і побачити всі докази військових злочинів у цій війні проти України, проти людства. В цей час, за ці три дні інші делегації закінчили узгодження тексту.
Ми продовжували стежити за процесом затвердження Резюме для політиків та хочемо подякувати технічним підрозділам за цей дуже цінний інструмент та своєчасне розміщення всіх документів із зали засідань.
Ви знаєте, ми брали участь в обговоренні тем щодо міграцій та внутрішньодержавних насильницьких конфліктів. Тому що, виходячи із ситуації останніх 8 років, ми очікували, що дуже скоро Україна може стати об’єктом вивчення груп, вразливих до зміни клімату, через не внутрішньодержавні конфлікти, а війни та збільшення кількості біженців.
Я просто хочу наголосити, що ця війна не лише проти України, а й проти глобальної безпеки та фундаментальних прав людини на свободу.
І нам дуже шкода, що ця солідна та надзвичайно важлива доповідь, робота 5 років, починаючи з попередньої підготовки, всіх – Голови МГЕЗК, Секретаріату, членів Бюро, відділу технічної підтримки та сотень видатних учених, зараз не може досить голосно прозвучати у своїх програмних заявах, через підступну війну проти України. Завтра і наступного тижня простір у всіх ЗМІ конкуруватиме між виступами про нові відкриття та заходи щодо адаптації, побудови стійкого до зміни клімату майбутнього та новинами про війну проти України. Але це не є наш вибір.
Хтось може заперечити нам, що МГЕЗК не є політичним органом і має оцінювати лише науку, пов’язану зі зміною клімату. Дозвольте запевнити вас, що антропогенна зміна клімату і війна проти України мають прямий зв’язок і те саме коріння. Це викопне паливо та хвора залежність людини від нього. Якщо викиди парникових газів змінили енергетичний баланс планети, то легкість отримання енергії від спалювання вугілля, нафти та газу змінила баланс сил у світі людей. Ми не можемо змінити закони фізичного світу, але наш обов’язок – змінити закони людської цивілізації у бік стійкого до зміни клімату майбутнього.
Ми не здаємось в Україні, і ми впевнені, що всі країни не повинні здаватися, щоб побудувати наш кліматично стійкий світ, де на одному боці буде природа, на іншому – людська цивілізація, і ніщо, як зміна клімату чи насильницькі конфлікти між ними, не завадять нашій єдності.
Ми розуміємо, що кліматична криза продовжуватиметься, і МГЕЗК має продовжувати свою роботу.
Ми сподіваємося зробити свій внесок у наступне засідання Робочої групи III через три тижні. І бажаємо всім миру у ваших будинках.”