Своєю новою стратегією росія обрала цілеспрямоване знищення української інфраструктури, у тому числі енергетичної: удари по ТЕС та ТЕЦ, обстріл та захоплення атомних станцій, пошкодження ліній енергопередачі. У цей час енергонезалежність та автономність стали не розкішшю, а необхідністю. Особливо на фронті.
У серпні 2022 року Екодія придбала й передала військовим на фронт 10 портативних сонячних панелей з акумуляторами, щоб заряджати необхідні пристрої. Та запитів на таку техніку було значно більше, а гарні відгуки військових ще й показали, що така річ для наших бійців важлива й потрібна.
Тож у вересні Екодія відкрила збір на три комплекти сонячних панелей для 79-та окремої десантно-штурмової бригади та 109-та окремої бригади територіальної оборони України. За першу добу збору нам задонатили 25 тисяч гривень, що перевершило встановлену ціль – 21 тисяч гривень. Ми врешті доклали ще трохи грошей, тож у вересні на фронт відправляться 4 панелі.
Як сонячні панелі допомагають військовим і для чого узагалі потрібні, розповідаємо далі.
На що вистачає заряду від сонячних панелей?
«Панелі працюють в нас цілодобово. Використовуються для зарядки рацій, портативних зарядок, ліхтариків, тепловізорів, інших пристроїв. Світло в бліндажі також працює від них. В польових умовах це найкращий варіант, щоб зарядити всю техніку. Бо можливостей це все возити і заряджати від мережі немає», – поділився з нами один із військових підрозділу, що отримав станцію.
Де сонячні панелі потрібні найбільше?
Особливо корисні панелі на місцях дислокації за межами населених пунктів, адже з ними військові автономні й не мають постійно шукати джерела живлення або їздити кудись заряджатися. Це хороша альтернатива генераторам, для яких постійно необхідно постачати пальне та які до того ж потенційно шкодять довкіллю.
Чи допомагають панелі тоді, коли сонця мало чи взагалі немає – вночі чи взимку?
Як вже зазначалося, енергію від панелей можна отримувати і вночі завдяки акумуляторам. Взимку вони також чудово працюють, якщо перебувають під прямими сонячними променями, а накопичувач утримується в теплі. Бо головна умова для роботи СЕС – наявність сонячного світла, а не тепла.
Проте, чим менше сонячних годин у період осені та зими, тим нижча швидкість зарядження. За оцінками, продуктивність зарядки може знизитись у три рази у зв’язку із зменшенням тривалості дня та збільшенням кількості похмурих днів.
На що звертати увагу, якщо хочете придбати панелі для своїх військових?
Найперше і найважливіше – детально поцікавитися потребами самих військових і проконсультуватися з продавцем щодо того, яка модель працюватиме для них найкраще. Однак якщо ви зовсім розгублені, ділимося кількома порадами від бійців, які отримали наші посилки.
Попри портативність, панелі з акумуляторами доволі важкі і їх складно постійно переміщувати. Тож для мобільних задач краще обирати компактніші варіанти із меншою потужністю (близько 50 Вт). А от одна з бригад підійшла до питання креативно і обладнала панелі переносними «тумбочками», щоб було зручніше їх ховати та виносити або ж обертати за рухом сонця.
А що робити із маскуванням? Чи не видають панелі місця дислокації?
Також сонячні панелі доволі помітні в полі і в деяких випадках потребують маскування. Як правило, з цією задачею краще справляються самі військові. Наприклад, деякі місця дислокації і так вже відомі ворогу, тож маскуватися немає потреби. Однак якщо ви хочете дещо їм допомогти, то один із бійців порекомендував зафарбовувати білі рамки навколо панелі, щоб вони були менш помітними.
Що робити, якщо хочете допомогти Екодії допомогти з панелями більшій кількості військових?
Наразі ми закрили наш перший спільнокошт на СЕС для військових, але ви можете підтримати нашу діяльність, ставши Друзями Екодії. Ми також обов’язково будемо повідомляти, якщо розпочнемо новий збір на такі панелі.