Україна готується повністю відмовитися від вугілля в енергетиці до 2035 року. Щоб цей перехід відбувався не хаотично, а з урахуванням потреб людей, важливо заздалегідь планувати, як трансформуватиметься економіка та соціальна сфера залежних від вугілля громад.
До цього процесу мають бути залучені активісти та громадські організації — вони добре знають ситуацію на місцях і можуть стати рушіями змін. Щоб посилити їхню роль у трансформації, у Луцьку провели дводенний тренінг.
Понад 20 учасників і учасниць з різних регіонів зібралися, щоб обговорити, як громади можуть адаптуватися до поступової відмови від вугілля, яку роль у цьому відіграє громадськість і як розповідати про такі зміни через медіа та соціальні мережі.
Нововолинськ — один із прикладів того, як громада може відходити від вугільної промисловості. Спільно з організацією GIZ вдалося розробити План дій зі справедливої трансформації Волинського вугільного мікрорегіону, який було прийнято у березні 2025 року. Це документ для трьох вугільних громад Волині – Нововолинської, Литовезької та Поромівської громади, що визначає їхні кроки у процесі закриття шахт та адаптації всіх аспектів життя громади до цього переходу.
«Світ поступово відмовляється від вугілля — і Україна не виняток. Ідеться не лише про економіку, а й про здоров’я, довкілля та клімат. Саме тому ми в Екодії працюємо з вугільними громадами, щоб вони не залишилися сам-на-сам із викликами. Цей тренінг — частина ініціативи Екодії, щоб підтримати регіони, які переживають трансформацію, і посилити спроможність громадських організацій бути активними учасниками змін», — пояснює Анастасія Бушовська, фахівчиня з енергетичної політики ГО «Екодія».
У другий день тренінгу учасники вирушили в інфотур до Нововолинська, щоб на власні очі побачити, як може виглядати справедлива трансформація. Відвідали Молодіжний центр 4.0, деревообробну майстерню Vitryla Maker Space, сонячну електростанцію на даху Литовезького Дія Центру, яка суттєво заощаджує бюджетні кошти громади, та релоковане підприємство «Грін Компані». Ці приклади показують: навіть у громаді, яка десятиліттями була залежна від вугілля, можуть з’являтися нові можливості для розвитку, працевлаштування та залучення молоді.
Нововолинськ — це типове шахтарське місто, яке виникло в середині ХХ століття в межах повоєнної індустріалізації. Люди з навколишніх сіл і Донбасу переїжджали сюди за роботою — у 1950-х почали відкриватися перші шахти.
Зараз Нововолинськ стрімко змінюється. Залежність міста від вугільної промисловості ослабла ще у 90-х: для міста шахти залишилися в історії. Сьогодні тут розвиваються легка, харчова і деревообробна промисловості, машинобудування, сфера послуг. Щороку з’являються нові підприємства й заклади. Для міської влади пріоритет — створити сприятливий клімат для бізнесу та інвесторів.
Захід організовано ГО «Екодія» за підтримки Європейського Союзу в межах проєкту «RePower the Regions: Амбітні та інклюзивні плани з чистої енергетики».