Верховна Рада прийняла законопроєкт №0875 “Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів” (МЗВ) у другому читанні. Основна його особливість в тому, що звіти підприємств про їхні парникові викиди тепер проходитимуть незалежну перевірку.
Раніше підприємства обчислювали свої викиди самостійно, на основі своїх методик та із власними фахівцями. Тепер же правила цих обчислень будуть затвердженими для всіх. Таким чином ми зможемо отримувати точну та об’єктивну інформацію про те, скільки парникових газів викидає підприємство, а отже, і вплив на зміну клімату.
Крім цього, Закон визначає повноваження державних органів у цій сфері, фіксує основні права та обов’язки підприємств, що є джерелами викидів СО2 і на які поширюється його дія, а також встановлює відповідальність за порушення. Важливою частиною також є те, що інформація про кількість викидів стане доступною для громадськості. Кожен та кожна зможуть дізнатися про масштаб впливу підприємств на клімат.
Закон є частиною виконання Угоди про Асоціацію з ЄС. Це перший крок для початку систематичного моніторингу підприємств, які викидають понад 50 млн тон СО2 – це понад п’ята частина усіх викидів країни.
“Після прийняття Закону необхідно також розробити нормативно-правові акти, які внесуть в нього більше ясності. Перші звіти з’являться вже у 2021 році, а на основі даних можна буде приймати рішення для скорочення викидів. Наразі в Україні встановлений податок на парникові викиди, але досі не було прозорої та єдиної системи їх обчислення. Зараз податок найнижчий у світі – у 2,5 рази нижчий, ніж, наприклад, у Польші, і аж у 315 разів нижчий, ніж у Данії. Тому важливо переглянути та підняти його, як інструмент стимулювання скорочення викидів. Не менш важливо подумати про стратегію використання цих грошей”, – коментує Євгенія Засядько, координаторка з кліматичної політики ГО Екодія.
На кліматичній конференції СОР25 у 2019 році 177 компаній з усього світу оголосили про плани зі скорочення парникових викидів. Об’єктивні та точні знання про кількість викидів, допоможуть українським корпораціям приєднатися до глобального тренду та розробляти власні стратегії, які допоможуть їм зменшити свій вплив на клімат.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна
okhmarna@ecoact.org.ua
0681193103