На кліматичній конференції COP28 уряд Німеччини спільно з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) та Міністерством відновлення України оголосили про домовленість щодо гранту у розмірі 20 мільйонів євро на підтримку розвитку відновлюваної енергетики у громадах.
Грант передбачає встановлення об’єктів відновлюваної енергетики (сонячні електростанції, теплові насоси тощо), а також систем накопичення енергії у муніципальних будівлях по всій Україні. Забезпечення місцевих лікарень, водоканалів, шкіл та дитячих садків відновлюваною енергією слугуватиме показовим прикладом зеленого відновлення країни, а також забезпечить безперервність роботи критично важливих громадських будівель навіть під час відключень електроенергії у разі нових російських атак на енергетичну інфраструктуру.
Ця ініціатива націлена на збільшення енергетичної незалежності українських муніципалітетів та їх громадських будівель. Кошти будуть надані Фонду IKI (IKI Fund), створеному у співпраці з урядом Німеччини для підтримки зелених інвестицій, що адмініструється одним з підрозділів ЄІБ (EIB Global).
Екодія щиро вітає цю ініціативу та вважає її новим імпульсом у відновленні та енергетичному переході нашої держави. У відбудові України ключову роль мають відігравати саме місцеві громади, а розподілена генерація ВДЕ сприятиме підвищенню енергетичної стійкості та безпеки місцевого населення.
Цей крок має значення не лише для України, але й у контексті глобальних зусиль у боротьбі зі зміною клімату. На COP28 118 країн, включно з Україною, підписали Global Pledge on Renewables and Energy Efficiency. Ця угода закликає до потроєння встановлених потужностей відновлюваних джерел енергії та подвоєння світового середньорічного рівня впровадження заходів з енергоефективності до 2030 року.
«Анонсований урядом Німеччини та ЄІБ грант для України відображає цілі цієї глобальної ініціативи, адже підтримка відновлюваної енергетики та енергоефективності в Україні є важливим кроком у напрямку енергетичної безпеки. Він також демонструє готовність світових лідерів підтримувати конкретні країни у їхніх зусиллях досягти сталого розвитку та зменшити залежність від викопного палива», – говорить експертка з енергетичної політики Екодії Дарина Ярошовець.
Громади, зі свого боку, також зацікавлені у розвитку відновлюваної енергетики та бачать її переваги. Так, представники 50 громад зверталися до американського уряду з листом, де просили включати в пакети допомоги ВДЕ обладнання. А на наш із партнерами нещодавній конкурс, в рамках якого ми також будемо встановлювати об’єкти ВДЕ у громадах, подалося аж 634 заявники.
Ця публікація підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екодія» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.