«Захист довкілля відступає на другий план, коли в країні від обстрілів та голоду помирають люди».
Наталія Гозак, виконавча директорка Екодії, дала інтерв’ю норвезькому виданню Naturpress, яке пише на теми клімату, природи та довкілля.
У ньому вона розповіла норвезькій аудиторії про те, чим займалася наша організація до повномасштабного вторгнення росії в Україну й те, як зараз Екодія переформатувала свою роботу.
Оригінальний текст норвезькою мовою можна прочитати тут: https://www.naturpress.no/2022/03/12/miljoaktivister-nekter-a-gi-seg-vi-skal-komme-gjennom-dette
Ми ж переклали для вас головне.
«Екодія — була добре структурованою організацією із налагодженими процесами. Та буквально за декілька днів все змінилося.
Ми готувалися до ескалації війни. Розробили план дій на цей випадок, погодили, що ми переїдемо з Києва на захід. Домовилися, як будемо тримати зв’язок одне з одним. Добре, що цей план був. Адже зазвичай ніхто не може уявити, що йому чи їй доведеться збиратися й покидати свій дім за пів години.
Природно, що більша частина наших природоохоронних робіт зараз на паузі. Колеги розкидані по країні, але всі наразі неушкоджені. З 32 співробітників(иць) у Києві залишилося лише 4. Одна колега нещодавно виїхала із розбомбленого Харкова на сході. Інші переїхали в менші міста і живуть у родичів і друзів. Перший шок минув за кілька тижнів. Й тепер хтось швидше, а хтось повільніше повертається до роботи.
Зараз один із наших пріоритетів — енергетична безпека. Страшно те, що росіяни зайняли дві з п’яти українських електростанцій, вони беруть працівників АЕС в заручники й направляють на станції ракетні удари. У це важко повірити, та вперше в історії люди виявилися достатньо божевільними для таких речей.
Інше питання над яким ми зараз працюємо разом з партнерами — фіксація злочинів проти довкілля. Коли ми виграємо війну, ми матимемо повний огляд не лише злочинів проти людства, а й злочинів проти довкілля. Окупантам доведеться заплатити за скоєне.
Як і в більшості інших країн, у звичайні часи екологічні організації в Україні опонували державним органам. Та війна сприяла створенню нової ситуації.
Наші колишні опоненти стали союзниками. Протягом багатьох років наша організація виступала опонентом Міністерству енергетики. Тоді як зараз ми маємо і разом просуваємо спільний погляд на ситуацію. Всім нам зараз критично необхідне стабільне електропостачання та перемога. Тож разом з іншими державними органами ми активно просуваємо питання блокування імпорту викопного палива з Росії.
Це надихає і дає надію. Ми це переживемо, і врешті-решт все буде добре, каже Наталія».