Сьогодні, в день захисту прав людини, в Парижі на території Кліматичної конференції ООН (далі COP21) українські кліматичні активісти, які представляють молодіжні організації Екоцентр і УМКА, провели акцію-перфоманс «Викопне паливо вбиває».
Люди в чорному з написами «Влада», «Банки», «Вугільний барон» та «Нафто-газовий барон» затягнули петлю на шиї людства та всіх живих істот планети Земля. В такий спосіб разом із представниками корінних народів і острівних країн, які найбільше страждають від зміни клімату, українські активісти показали, що не амбіційна позиція урядів країн щодо боротьби зі зміною клімату, лобіювання інтересів енергетичних монополістів та вкладання коштів у розвиток викопної енергетики замість відновлюваної – це те ж саме, що повільно та цілеспрямовано знищувати людство та природу.
«Ми стежимо за ходом переговорів на COP21. Вже котрий день ми бачимо тенденцію, яка демонструє відсутність політичної волі збільшувати плани по скороченню парникових викидів, що дозволить утримати температуру в межах 1,5-2°С. – Ділиться Ірина Хитрик, учасниця акції та активістка Екоцентру. – Сам факт того, що якщо температура на Землі зросте на 2°С, то постраждає 500 млн людей, а якщо на 3°С, то – 3 мільярди людей, мав би підштовхнути уряди до рішучих дій та одноголосної підтримки 100% переходу на відновлювані джерела енергії до 2050 року. Натомість подані країнами цілі по скороченню викидів ведуть світ до збільшення температури на 3°С».
Наприклад, ціль України передбачає ріст викидів парникових газів на 43% до 2030 року від сьогоднішнього рівня.
«Життя мого народу залежить від водних ресурсів. Ми оточені водою. Вода – це єдине джерело харчування та єдиний спосіб заробітку для моєї сім’ї. Ми займаємося риболовлею. – ділиться Річард Джефферсон, представник народу Ламмі, штат Вашингтон, США. – Наслідки зміни клімату безпосередньо впливають на виживання мого народу і ми вже знаходимося в зоні великої небезпеки. Видобуток викопного палива призводить до отруєння нашого довкілля, вимирання риби у великій кількості та знищення водної екосистеми. Від COP21 ми очікуємо, що прийнята угода стимулюватиме світ перейти на 100% відновлюваних джерел енергії до 2050 року. Адже це єдина можливість врятувати нас і наше довкілля».
Паризька конференція повинна стати вирішальною для досягнення нових домовленостей щодо боротьби зі зміною клімату, які б дозволили стримати глобальне потепління у межах 1,5-2°С. Однак реальна ситуація на COP21 така, що з тексту майбутньої кліматичної угоди забираються будь-які цифри та конкретні дані, залишаючи загальні фрази про декарбонізацію країн – без чітких термінів та показників. Зараз активні громадяни з усього світу об’єднуються та спрямовують всі зусилля, аби вплинути на рішення переговорів і врятувати планету від катастрофічних наслідків.