Екодія та 14 інших громадських організацій звернулися до Прем’єр-міністра з проханням переглянути “Перелік пріоритетних для держави інвестиційних проєктів до 2023 року”. Перелік містить 5 контроверсійних проєктів, що потенційно можуть завдати шкоду довкіллю та суспільству.
Екологічна безпека України досі не є пріоритетом для Уряду. Громадськість закликала уряд відмовитися від реалізації таких проєктів:
- будівництво Канівської ГАЕС;
- будівництво Каховської ГЕС-2;
- добудова енергоблоків № 3, 4 Хмельницької АЕС;
- реконструкція енергоблока ст. № 6 з розділенням на енергоблоки № 6б та № 6а Слов’янської ТЕС “Донбасенерго”;
- будівництво сміттєспалювальних заводів у містах Краматорську та Маріуполі.
1. Будівництво Канівської ГАЕС – не допустити
Проєкт “Будівництво Канівської ГАЕС”, розроблений у 1980-их роках, має більш сучасні альтернативи з використанням відновлюваних джерел енергії. Консультанти Європейського інвестиційного банку – основного міжнародного інвестора проєкту – констатували наявність недоліків у документації з оцінки впливу на довкілля та застосування методик, які не відповідають сучасним тенденціям при здійсненні оцінки ризиків. Техногенні, екологічні та соціальні ризики роблять проєкт небезпечним для суспільства і довкілля. Більше читайте у зверненні.
2. Будівництво Каховської ГЕС-2 – не допустити
Ділянка, що підлягає затопленню через створення водосховища для потреб Каховської ГЕС-2, належить до Смарагдової мережі. Це територія особливого природоохоронного значення, відповідно до Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція). Україна зобов’язана забезпечувати охорону середовищ існування та видів флори і фауни для уникнення будь-якої можливої шкоди. Очевидно, що реалізація проєкту “Будівництво Каховської ГЕС-2” означатиме порушення Україною своїх міжнародних зобов’язань.
У звіті з оцінки впливу на довкілля (ОВД) щодо цього проєкту не до кінця розкриті потенційні екологічні та соціальні ризики. Наприклад, не враховується необхідність затоплення земель приватної власності та відшкодування завданих збитків. Про економічну недоцільність проєкту та інші ризики читайте у зверненні.
3. Будівництво енергоблоків № 3, 4 Хмельницької АЕС – не допустити
Громадськість стурбована тим, що реалізація цього проєкту несе загрозу національній безпеці. Проєкт передбачає використання реакторної установки ВВЕР-1000 виробництва чеського постачальника “SKODA JS a.s.”. Цей постачальник був обраний без проведення тендеру. Зазначена компанія з 2005 року належить російському холдингу ОМЗ, що внесений в “санкційний список” РНБО України. Єдиним альтернативним постачальником може бути “Атомстройекспорт” – інша російська компанія. Відтак, знову не вдасться позбутися енергетичної залежності від країни-агресора.
Серед інших ризиків – непідтверджена надійність існуючих будівельних конструкцій, необхідність обладнати блоки додатковими системами безпеки, що значно підвищить ціну будівництва, недостатність води для охолодження чотирьох реакторів на ХАЕС. Детальніше про ці небезпеки читайте у зверненні.
Чому уряд має не допустити будівництво сміттєспалювальних заводів у містах Краматорську та Маріуполі, а також реконструкцію енергоблока ст. № 6 Слов’янської ТЕС “Донбасенерго”, читайте у зверненні.
Звернення підтримали:
ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія”,
ГС “Всесвітній фонд природи Україна” (WWF Україна),
ГО “Екоклуб”, ГО “Zero Waste Society”,
ГС “Zero Waste Alliance Ukraine”,
ГО “Нуль відходів Львів” ,
ГО “Центр громадських та медійних ініціатив”,
ГО “SaveDnipro”
ГО “Єдина Планета”,
ГО “Офіс довкілля”,
Коаліція “Енергетичний перехід”:
- ГО “Екодія”
- ГО “Екоклуб”
- ГО “Хмельницький енергетичний кластер”
- ГО “Ekoltava”
- ГО “Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку”
- ГО “Місто Сонця”
- ГО “Безпечний хаб “ПравоPolice“
Контакти:
066 545 14 88, Валентин