Сьогодні між Україною та ЄС було підписано “Програму підтримки енергоефективності в Україні – ЕЕ4U”. Згідно з цією угодою, протягом наступних п’яти років на впровадження енергоефективних заходів у житловому секторі України має бути спрямовано 8,5 млрд грн (268 млн євро згідно з угодою). З цих коштів 6,5 млрд грн – очікуваний внесок України, 1,5 млрд грн – Євросоюзу і 0,5 млрд грн – уряду Німеччини. При цьому основною метою такої підтримки з боку ЄС є допомога Україні у сфері охорони довкілля, зменшення викидів СО2 та, відповідно, пом’якшення наслідків зміни клімату.
Головні пункти підписаної угоди:
- Уряд та парламент України мають забезпечити фінансову стійкість державного Фонду енергоефективності. Це означає, що щорічно на енергоефективні заходи з державного бюджету мають виділятися відповідні кошти. Очікується, що ця сума складе мінімум 1,6 млрд грн щорічно та за п’ять років сягне 6,5 млрд грн (або 203 млн євро згідно з угодою).
- Фінансування спрямовуватиметься, в першу чергу, на підтримку впровадження енергоефективних заходів організованими об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Припускається, що у 2021 році в Україні буде вже більше 50 тис ОСББ. Ті з них, які отримуватимуть державну та європейську підтримку, братимуть участь у співфінансуванні таких заходів.
- Впровадження Україною законодавства у сферах енергоефективності та житлово-комунальних послуг відповідно до угоди Про асоціацію Україна-ЄС. Зокрема, йдеться про законопроект “Про енергоефективність” та Закони України “Про Фонд енергоефективності”, “Про комерційний облік комунальних послуг” та “Про енергоефективність будівель”.
“Така угода є надзвичайно важливою, адже накладає на уряд чіткі зобов’язання щодо забезпечення безперервної роботи нового механізму державної підтримки – Фонду енергоефективності”, – коментує подію координаторка проектів з енергоефектиності Екодії Анна Акерманн. – “Водночас, варто пам’ятати, що передбачені в угоді гроші не матимуть масштабного впливу без активного залучення до фінансування енергоефективних заходів органів місцевої влади та самих власників осель. Для того, щоб стати енергоефективною країною, потрібен час, чимало інвестицій і спільні дії”.
Нагадаємо, що восени Екодія разом з представниками Української кліматичної мережі вимагали від уряду підняти фінансування заходів з енергоефективності для населення до 1% бюджету, що склало би більше 8 млрд грн у 2018 році. Станом на зараз у бюджеті на 2018 рік передбачено 2 млрд грн на енергоефективність. За оцінкою експертів, щоб оновити лише багатоквартирний житловий фонд України за 20 років, необхідні інвестиції в обсязі 140 млрд гривень щороку.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Анна Акерманн
координаторка проектів з енергоефективності
тел. 063-068-4384
aa@ecoact.org.ua
На фото: ОСББ «Берегиня», Львів,
Джерело: Опора, https://bit.ly/2qkQ2fW