День вітрової енергетики, який відзначається в світі з 15 червня 2008 року, тепер став по-справжньому глобальним. За 10 років вітропарки з’явилися у кожному куточку планети, а їх сукупна потужність зросла в 4 рази і тепер перевищує потужність всіх АЕС в світі.
В Україні загальний потенціал вітрової енергетики оцінюється Міжнародним агенством з відновлюваної енергетики (IRENA) у вражаючі 320 ГВт – він є достатнім щоб забезпечити нас електроенергією чотири рази, адже зараз потужність електростанцій всіх видів в державі складає 55 ГВт. За словами Олега Савицького, експерта з кліматичної та енергетичної політики Центру екологічних ініціатив “Екодія”, вітроенергетика в Україні вже скоро почне рішуче витісняти стару вугільну генерацію, особливо зі вступом в дію нового закону про ринок електроенергії.
“Через кілька років великі вітропарки будуть виробляти електроенергію дешевше, ніж старі зношені ТЕС – енергокомпаніям буде вигідніше закривати забруднюючі вугільні потужності, ніж намагатися модернізувати їх. Експлуатаційні витрати на ремонт і обслуговування вугільних електростанцій ростуть, доводиться купувати імпортне вугілля. В той же час, по мірі нарощування обсягів виробництва обладнання вартість будівництва вітропарків буде знижуватися, а витрати на їх експлуатацію та обслуговування вже на порядки менші, ніж для ТЕС”, – відзначає експерт.
Зараз загальна потужність діючих ВЕС в Україні складає близько 500 МВт, з них 74 МВт було побудовано минулого року. За прогнозами Української асоціації вітрової енергетики в найближчі роки розвиток вітрової енергетики в Україні може значно прискоритися – в планах компаній будівництво десятків нових вітропарків загальною потужністю понад 2 ГВт до кінця 2020 року – еквівалент двох атомних енергоблоків.
У наступному році за планами уряду має запрацювати ринок електроенергії (відповідно до нового закону, прийнятого в 2017 році) з можливістю укладання прямих двосторонніх договорів між виробниками та споживачами електроенергії. Якщо уряд та Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг успішно запровадять справедливий та прозорий ринок електроенергії, то вітроенергетика в Україні може отримати поштовх до стрімкого розвитку.
За детальною інформацією звертайтесь:
Олег Савицький
Експерт з кліматичної та енергетичної політики
тел: 099 910 47 82
e-mail: savitskyi@ecoact.org.ua
Розвивай енергію майбутнього разом з нами!
Дізнатись більше про нашу діяльність в напрямку Енергетики.