22 квітня 2022 року в міжнародний День Землі Центр екологічних ініціатив “Екодія”, Українська Природоохоронна Група та Exctinction Rebellion Ukraine провели символічну фотоакцію із закликом негайного ембарго та повної відмови від фінансування проєктів у сфері викопного палива за участі російських компаній. Ця акція є однією з багатьох, які були організовані активістами міжнародного руху Extinction Rebellion та інших організацій у Європі та світі.
Під час акції активісти вишукувалися у формі великого напису біля німецького консульства у Львові, вимагаючи негайного ембарго з боку членів ЄС та інших країн на торгівлю викопним паливом з росією, особливо від Німеччини як одного з найбільших споживачів російських вуглеводнів.
“У німецьких та європейських політиків є засоби не тільки послабити військову машину Путіна, але навіть зупинити війну за кілька тижнів. Хештегів солідарності недостатньо. Європейський Союз не може продовжувати фінансувати злочини проти людства, виправдовуючись наміром запобігти черговій фінансовій кризі. Зараз настав час діяти – заради миру, для України та для майбутніх поколінь”, — сказав Олег Савицький, член правління ГО “Екодія”.
Першочергова вимога активістів — запровадження негайного ембарго на УСІ види викопного палива з Росії, але активісти також наголошують на необхідності позбутися глобальної залежності від викопного палива з огляду на кліматичну кризу та забруднення довкілля.
“Війна в Україні – лише одна з багатьох, спричинених нафтою, газом та вугіллям в усьому світі. Якщо ми продовжуватимемо базувати економіку на брудних, невідновлюваних джерелах енергії, насильство та жорстокі війни будуть дозволені в усьому світі, а кліматична криза посилиться. Ми хочемо жити у світі без викопного палива, диктаторів і війн”, — зазначила Наталія Гозак, виконавча директорка ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія”.
“Львів розташований менш ніж за 100 км від наших європейських сусідів. Попри це, місто кілька разів обстріляли російські ракети, десятки львів’ян загинули, сотні поранені. Безпечних міст в Україні та у Європі не існує, поки путінський режим отримує кошти на війну від продажу вуглеводнів. Прийшов час відмовитися від закупівлі та інвестицій у розробку викопного палива в росії та на ділі розпочати реальний зелений перехід європейської економіки до відновлювальних джерел енергії”, — сказав Андрій Москаленко, перший заступник міського голови м. Львова.
Українські активісти також підтримують ініціативу створення на рівні ООН Договору про нерозповсюдження викопного палива, який має забезпечити впорядкований перехід від викопного палива до чистих відновлюваних джерел енергії, приєднуючись у цьому до закликів 101 лауреата Нобелівської премії та понад 2750 науковців з усього світу.
“З 24 лютого Європейський Союз сплатив понад 38 млрд євро за викопне паливо з росії. Більше чверті федерального бюджету використовується на оборонні програми та фінансують війну в Україні. При цьому третину дохідної частини федерального бюджету становлять саме експорт вуглеводнів. Не залишилося жодних дипломатичних методів впливу на країну-агресорку. Відмова росії виконувати припис Міжнародного Суду ООН щодо припинення військових дій — цьому доказ. Єдиний спосіб припинити війну — це позбавитися паливної “голки” диктатора, який витрачає валюту на ракети, щоб фінансувати геноцид українців та шантаж європейців”, — підсумувала Ольга Євстігнєєва, координаторка екологічних проєктів Глобального договору ООН в Україні.
Контакти для додаткової інформації:
Євген Бриж, керівник відділу комунікацій ГО “Екодія”
yb@ecoaction.org.ua