Повномасштабна війна, розв’язана росією на території України, вдаряє не лише по українських містах, а й по російській економіці. Услід за безпрецедентними санкціями у різних секторах, світ починає поступово відмовлятися і від найбільшого джерела російського прибутку, що фінансує війну — викопного палива.
У понеділок, 8 березня, президент США Джо Байден оголосив про негайну заборону імпорту російської нафти. Услід за Америкою таке рішення ухвалила і Велика Британія — там відмовитися від російських поставок планують поступово, до кінця 2022, щоб таке рішення не вплинуло на споживачів. Також в країні вже розглядають можливості покінчити і з російським газом, який складає 4% імпорту цього енергоресурсу.
Такі плани Великої Британії та США є більш символічними, ніж практичними, адже частка російських енергоресурсів в імпорті цих країн доволі низька. І відмова від них суттєво не вплине ні на ці країни, ні на росію. Однак, з іншого боку, ці рішення є потужним сигналом для решти світу, що зараз саме час прислухатися до активної громадськості з усього світу та відмовлятися від російського викопного палива.
Зокрема, це потужний стимул для ЄС пришвидшити “зелений” енергетичний перехід та відмовлятися від викопного палива раніше, ніж планувалося. Європа імпортує 90% газу, майже половина з якого – російський. На росію також припадає близько 25% імпорту нафти та 45% імпорту вугілля. І Європейська комісія вже запропонувала країнам ЄС план REPowerEU, як зробити Європу незалежною від російського викопного палива задовго до 2030 року.
Досягти цього планують через диверсифікацію постачання газу, більші обсяги виробництва та імпорту біометану та зеленого водню, заходи з енергозбереження, ширше використання відновлюваних джерел енергії. За повідомленням Єврокомісії, це може зменшити попит ЄС на російський газ на дві третини вже до кінця цього року.
“Настав час подолати нашу вразливість і швидко стати більш незалежними у виборі енергії. Давайте з блискавичною швидкістю перейдемо на відновлювані джерела енергії. Відновлювані джерела енергії є дешевим, чистим і потенційно нескінченним джерелом енергії, і замість того, щоб фінансувати індустрію викопного палива в інших місцях, вони створюють тут робочі місця. Війна Путіна в Україні демонструє невідкладність прискорення переходу до чистої енергії”, — коментує виконавчий віцепрезидент Європейської зеленої угоди Франс Тіммерманс.
План ще офіційно не ухвалений і лише обговорюється країнами ЄС, однак зараз є всі передумови для того, аби погодити його та почати втілювати якнайшвидше. Адже 40% федерального бюджету Росії — це саме нафта і газ, які складають до 60% російського експорту. І подальший імпорт російського викопного палива зараз означає фінансування війни та тероризму.
“Війна росії з Україною великою мірою стала можливою саме завдяки глибокій залежності світу від російського викопного палива. Прибутки від експорту вугілля, нафти й газу – це ключове джерело фінансування російської воєнної машини. Не кажучи вже про те, що залежність Європи та світу від російських енергоресурсів дає агресору важелі тиску і дозволяє шантажувати підвищенням цін чи припиненням експорту ті країни, які готові активно підтримувати Україну. Зупинити війну можливо лише зупинивши підтримки цього брудного, а тепер ще й кривавого викопного палива”, — коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО Екодія.
Це стосується й України: після перемоги нам так само необхідно відбудовувати країну з пріоритетом на чистіші технології відновлюваної енергетики, щоб зміцнити нашу енергонезалежність та енергетичну безпеку.