17 із 55 національних природних парків України постраждали від війни. Йдеться про тимчасову окупацію нині чи в минулому, регулярні обстріли та мінування окупантами.
У жовтні команда Екодії відвідала Гетьманський нацпарк (НПП) у Сумський області, який є показовим прикладом установи природно-заповідного фонду (ПЗФ), що постраждала від бойових дій протягом повномасштабної війни.
Гетьманський НПП охоплює площу у 233,6 км² і простягається від кордону з росією до кордонів Полтавської області. Створено його у квітні 2009 року для охорони типових природних комплексів лівобережного лісостепу в долині річки Ворскла. Зокрема, у парку охороняються різноманітні ліси та заплавні луки.
З початку повномасштабного наступу до березня 2022 року на території Гетьманського нацпарку та навколо нього велись інтенсивні бойові дії між російськими військами, які наступали на Київ через Сумщину, та Силами оборони України. Навіть після деокупації парку, частина його території біля кордону з росією перебуває під регулярними обстрілами. Усе це призвело до пошкодження тисяч гектарів лісів та інших екосистем в межах цього НПП.
«Територія національного парку – це територія, яка повинна максимально оберігатися від пошкоджень природних екосистем. Натомість вона потерпає від руйнувань, завданих війною. Говоримо про обстріли, рух військової техніки, забруднення ґрунтів та пошкодження рослинного покриву, яке ми спостерігали на нашій території. Ми бачили ділянки, куди окупанти скидали боєприпаси, утворюючи вирви глибиною з людський зріст та знищуючи дерева у радіусі 50-70 метрів», – розповів в.о. директора Гетьманського НПП Олександр Кварта.
В.о. директора Гетьманського НПП біля однієї з вирв, створеної авіабомбою
Також через забруднення значної території парку вибухонебезпечними предметами, існують труднощі із патрулюванням його території представниками служби державної охорони природно-заповідного фонду.
Фахівець відділу клімату Екодії Богдан Кученко розповів про різновиди та масштаби негативного впливу війни на довкілля України. Для Гетьманського нацпарку такий вплив представлений пошкодженнями насаджень через вибухи та спричинені ними пожежі, забруднення ґрунтів, поверхневих і підземних вод важкими металами, залишками паливно-мастильних матеріалів та вибухівки.
Фахівець Екодії Богдан Кученко розповідає про вплив війни на природу
«Знищені внаслідок війни екосистеми – це втрати не лише для науковців, які досліджують їх, але й для всього народу. Оскільки вони більше не надають екосистемних послуг – матеріальних і нематеріальних благ, які ми безкоштовно отримуємо від природи, і які зазвичай не цінуємо, поки не втрачаємо доступ до них», – зазначає Богдан Кученко.
Команда Екодії продовжуватиме свою роботу з українськими нацпарками та вже планує відвідини нових об’єктів ПЗФ навесні 2024 року. А після цього розпочнеться програма міні-субгрантів для вирішення найнагальніших проблем декількох постраждалих від війни установ ПЗФ, які будуть відібрані на конкурсній основі.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua
Матеріал створено в межах проєкту «Посилення транснаціональної громадської мережі Ekonet по захисту клімату і довкілля», що здійснюється за фінансової підтримки фонду Bread for the World через Austausch e.V.