Експерти з прогнозування вже не встигають за швидкістю зростання відновлюваної енергетики (ВДЕ).
Міжнародне енергетичне агентство (IЕА) підвищило прогнозовані значення глобального зростання сонячної та вітрової енергетики на 25% порівняно з прогнозами, які були пів року тому, і аж на 40% відносно прогнозів річної давнини. За такої тенденції рівень вітрової та сонячної генерації дожене газову вже до 2022 року.
Попри розгортання кризи через пандемію Covid-19, сектор ВДЕ глобально майже не зазнав впливу. Ба більше, 90% нових електрогенеруючих потужностей працюють на відновлюваних джерелах.
Очікується, що рекорди “зеленої” генерації стануть “новою нормою” у найближчі роки.
Джерело: Міжнародне енергетичне агентство
Великий вплив на пришвидшення переходу на ВДЕ має спроможність проєктів відновлюваної енергетики працювати без стимулювання державними коштами. Таким чином, найбільші зміни у прогнозування стосувалися Китаю. Бо все більше китайських ВДЕ-проєктів почали працювати без державних субсидій.
Саме рекордна кількість “зелених” аукціонів на контракти дають поштовх відновлюваній енергетиці Китаю та Індії. А прямі договори на продаж чистої електроенергії збільшилися у світі на 25%, порівняно з минулим роком.
Проте, якщо світ хоче втримати зростання температури на рівні, не вищому за 1,5-2°С, то зростання частки ВДЕ має поєднуватися з трансформацією промисловості та транспорту.
За словами експерта IEA енергетична система — це не лише електроенергія. Існують сектори промисловості та транспорту, де наразі дуже обмежене використання “зеленої” електроенергії. Це означає, що державна політика має підтримувати перехід на кліматично дружні технології у таких секторах, без цього ми не зможемо досягти вуглецевої нейтральності.
“Для того, щоб досягти кліматичної нейтральності до 2050 року, Україна також має прискорити “зелений” енергетичний перехід. Справедлива трансформація та розвиток розподіленої генерації можуть стати до цього ключем. Окрім того, як зазначено експертами ІЕА, дуже важливу роль відіграє спроможність сектору ВДЕ зростати без державних коштів. Цьому може посприяти імплементація нових механізмів підтримки, як-от чистий облік енергоспоживання (net metering) чи прямі договори купівлі-продажу енергії (corporate PPAs)”, – стверджує Анна Богушенко, експертка з енергетичної політики ГО Екодія.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна, okh@ecoact.org.ua