Активісти та активістки з коаліції «Енергетичний перехід», міжнародного руху Fridays for future (FFF, П’ятниці за майбутнє) та Extinction Rebellion (XR, Повстання проти вимирання) 21 лютого провели акцію на Софіївській площі з вимогою до Уряду переходити на 100% відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) до 2050 року. Цією акцію вони озвучили голоси 14 тисяч українців і українок, які підписали відповідне звернення.
Основні вимоги петиції – до 2035 року закрити всі вугільні та атомні електростанції та відмовитися від будівництва нових, інвестувати більше коштів у заходи з підтримки енергоефективності, розвивати відновлювану енергетику (ВДЕ), екологічний громадський транспорт, сприяти розвитку розподіленої генерації та балансуючих потужностей.
Зараз уряд працює над розробкою нової кліматичної політики. Нещодавно Мінекоенерго презентувало Концепцію «зеленого» енергетичного переходу. У цьому документі встановлюються цілі зі скорочення парникових викидів, які є основною причиною зміни клімату. Основним джерелом викидів СО2 в Україні є викопна енергетика, тож головний крок для зупинення кліматичної кризи – це відмова від спалювання вугілля, нафти та газу і перехід на відновлювані джерела енергії. У Концепції Міністерство встановило ціль – досягти частки 70% ВДЕ у виробництві електроенергії до 2050 року. Ми вважаємо, що це не амбітна ціль. Адже, ще 20 вересня 2019 року Міністр Олексій Оржель заявляв, що Україна має досягнути до 2050 року 100% відновлюваних джерел енергії у загальному енергобалансі.
Раніше експерти з Інституту економіки і прогнозування НАН України зробили дослідження, що Україна здатна перейти на 91% чистої енергії в загальному енергобалансі (разом з опаленням та транспортом), а в генерації електрики – майже до 93%. А в чені з Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату підрахували, що для втримання кліматичної кризи на рівні виживання цивілізованого світу, всі країни мають стати вуглецево нейтральним вже у 2050 році. Тобто рівень викидів на планеті має дорівнювати рівню їх поглинання. Тож Коаліція, FFF та XR вважають, що рівень встановлених Мінеконерго цілей у Концепції «зеленого» енергетичного переходу є критично недостатнім. Кліматична нейтральність України повинна бути досягнута до 2050 року. З офіційною позицією коаліції можна ознайомитися тут.
Акція відбулася одночасно з круглим столом у готелі Хайятт, де уряд, громадськість, бізнес обговорювали вже допрацьовану Концепцію. На зустрічі представники Коаліції передали заступнику Міністра енергетики та захисту довкілля Сергію Масліченку звернення з іменами всіх 14-ти тисяч людей, які підписали петицію. Вимагаємо реакції та відповідних дій від Міністра та Мінекоенерго.
Коаліція «Енергетичний перехід» – це громадські організації, які об’єдналися, щоб сприяти переходу України до ощадливого енергоспоживання та використання відновлюваних джерел енергії. До Коаліції входять Екодія, 350.org, Еколтава, Екоклуб, Хмельницький енергетичний кластер та Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку.
Fridays for future – це міжнародний молодіжний рух, мета якого – боротьба із глобальною кліматичною кризою.
Extinction Rebellion – міжнародний рух, що намагється за допомогою громадської непокори зупинити масове вимирання й знизити ризик занепаду суспільства.
Контакти для додаткової інформації
Олександра Хмарна, комунікаційниця ГО Екодія
0681193103, okhmarana@ecoact.org.ua
Реалізовано за фінансової підтримки Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини в рамках проекту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ), DRA та Brot für die Welt.