20 років тому було прийнято Оргуську конвенцію, щодо сьогодні залишається унікальним механізмом. Вона забезпечує право людей на здорове навколишнє середовище. Міжнародна угода ЄЕК ООН, підписана в 1998 році в датському місті Оргус, надає громадянам Європи та колишнього Радянського Союзу право на інформацію, участь у прийнятті рішень та доступ до правосуддя з питань навколишнього середовища.
Хоча саме ювілей відбудеться 25 червня, церемонія проходить сьогодні на нараді країн-підписантів у центрі ООН в Женеві.
Оргуська конвенція насамперед важлива для країн, де систематично порушуються права людини та недотримується законодавство. Уряди повинні подавати регулярні звіти про дотримання вимог Оргуської конвенції. Крім того, громадяни мають право подавати скарги до Комітету з питань дотримання. На сьогоднішній день було розглянуто майже 50 випадків, деякі з них допомогли покращити дотримання законодавства в низці країн.
Зупинити переслідування
“Екологічні активісти дедалі частіше стають об’єктами тиску та насильства. Важливо, щоб люди, що борються за свої екологічні права, не боялися за своє життя”, – повідомляється в офіційному оголошенні ООН про церемонію.
Тиск на екологічних активістів також був однією з тем останньої зустрічі Сторін, що відбулася в листопаді 2017 року в Будві, Чорногорія. Деякі з таких випадків відстежує Екодія у партнерстві з ГО Арніка (Чеська Республіка), інформація про розвиток подій розміщується на сайті stop-persecution.org.
“Оргуська конвенція має вирішальне значення для багатьох країн, які не мають належного захисту цивільних прав, пов’язаних із навколишнім середовищем, і це не тільки справа Східної Європи чи Балкан, люди в Україні стикаються з утисками громадянських прав і свобод», – зазначив голова Арніки, Мартін Скальський.
Україна
Незважаючи на те, що вдалося досягти успіху на шляху до екологічної демократії, Україна має багато чого зробити. Екологічна інформація часто не доступна онлайн, для того щоб її отримати треба писати письмовий запит до влади. У багатьох випадках важко дізнатися про процес прийняття рішень.
Яскравим прикладом може слугувати ситуація, що склалась в Вінницькій області, де жителі кількох громад, що живуть поряд з потужностями агрохолдингу Миронівський хлібопродукт, потерпають від екологічних наслідків, що пов’язані з діяльністю ферми. Вони не мають доступу до екологічної інформації, у них немає можливості взяти участь у громадських слуханнях і по суті вплинути на проект. А до активістів, що намагаються опиратись таким практикам, застосовують насилля і погрози.
З моменту, як Оргуська (Орхуська) конвенція стала частиною міжнародного права, почалась нова ера розвитку екологічної демократії в Європі.
“Україна – одна з перших країн, що ратифікувала Оргуську Конвенцію. Вона гарантує сприяння в захисті нашого права жити в здоровому довкіллі, право на доступ до інформації, на участь громадськості в процесі прийняття рішень, а також на доступ до правосуддя. Позитивно те, що за останні роки збільшилась кількість судових рішень, в яких застосовуються положення Конвенції з метою захисту екологічних прав громадян та екологічних громадських організацій. Варто пам’ятати, норми Конвенції мають вищу юридичну силу на території України і є обов’язковими для виконання. Радимо широко використовувати цей міжнародний інструмент у відстоюванні своїх екологічних інтересів”, – зазначила Тамара Харчилава, координаторка по роботі з місцевими громадами Екодії.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин, 066 545 14 88