У перший день роботи міжнародних кліматичних переговорів ООН #COP24 глави держав та урядів 45 країн світу прийняли Сілезьку Декларацію солідарності та справедливої трансформації. Текст документа був підготовлений польським урядом та представлений президентом країни Анджеєм Дудою на церемонії відкриття саміту.
Майже чверть країн світу наголосили, що ефективна імплементація Паризької угоди неможлива без врахування інтересів працівників та створення нових робочих місць. Водночас необхідно врахувати проблеми, що постають перед регіонами в процесі їх економічної трансформації та відмови від викопних видів палива. Справедлива трансформація неможлива без інклюзивного соціального діалогу всіх зацікавлених сторін, спрямованого на встановлення адекватного соціального захисту, стандартів праці та врахування добробуту працівників.
Декларація передбачає:
- обмін між державами та міжнародними організаціями вже наявним досвідом підтримки працівників, міст та регіонів на шляху до низьковуглецевої економіки;
- врахування питання справедливої трансформації та проблем працівників при оновленні Національно-визначених внесків зі скорочення викидів парникових газів та при затвердженні Національних планів з адаптації до зміни клімату;
- сприяння країнам, що розвиваються, у зменшенні викидів парникових газів та створенні нових робочих місць;
- врахування Цілей Сталого Розвитку ООН 2030 у процесі енергетичного переходу.
Україна поки що не висловилася щодо підтримки Сілезької Декларації. Зважаючи на Кабінету Міністрів України ліквідувати неприбуткові вугледобувні підприємства, проблеми працевлаштування та перекваліфікації звільнених працівників неодмінно постануть.
“Прийнята у Катовіце Декларація носить дуже символічний характер. Те, що одна з перших спільних заяв держав на COP24 стосується саме справедливої трансформації, вказує на високий пріоритет даної проблеми. З іншого боку, міжнародні громадські організації наголошують, що документ не носить обов’язкового характеру, тому потребує посиленої уваги громадянського суспільства для реального виконання.
Уряду України потрібно не витрачати час і почати планувати дії, спрямовані на справедливу трансформацію вугільних регіонів.”, – зазначив експерт Екодії Костянтин Криницький.
Контакти для коментарів:
медіа-відділ Екодії
Телефон: 066 545 14 88, Валентин
093 287 32 99, Наталя
Фото: © cop24.gov.pl