Скасовуючи регуляторні обмеження на ввезення і розмитнення старих авто, держава заохочує громадян купувати більше таких авто. Однак, за “доступне розмитнення” українці заплатять своїм здоров’ям.
Сьогодні власники старих нерозмитнених автомобілів вкотре приїхали під Верховну Раду, вимагаючи прийняти закони, які би ще далі спростили ввезення і розмитнення старих авто. Виглядає, що ця акція є реакцією на проєкт постанови Кабінету Міністрів України, яка дозволяє притягувати до відповідальності власників нерозмитнених авто на європейських номерах.
“Екодія” закликає народних депутатів та учасників акції “За доступне розмитнення” враховувати ризик респіраторних, серцево-судинних та онкологічних захворювань через забруднення вихлопними газами, а також інші негативні наслідки надмірного використання старих автомобілів.
Українські міста регулярно потрапляють у світові рейтинги міст із найзабрудненішим повітрям. У Києві, наприклад, 85-90% забруднення повітря – від викидів транспорту. Більше старих авто допоможуть нам лише підійматися на все вищі позиції рейтингів забруднення. Якість повітря погіршиться, кількість захворювань і смертей від гіршої якості повітря збільшиться, а українці витрачатимуть більше грошей на лікування.
Старі вживані автомобілі викидають в атмосферу не лише шкідливі забрудники, а й парникові гази, які спричиняють зміну клімату. Крім того, може збільшитися і кількість смертей на дорогах, зокрема, через нижчі стандарти безпеки у старих авто. Простір міст буде окупований надмірною кількістю автомобілів, які за наявного міського планування нема де розмістити, адже планування і будівництво достатньої кількості підземних паркінгів – це питання на роки, і не кожне місто має територіальні та фінансові можливості його зробити.
Дійсно далекоглядне державне рішення – підтримувати сталий розвиток міст, громадський транспорт та мікромобільність, розвивати залізницю та заохочувати ввезення електромобілів, а не старих авто на двигунах внутрішнього згорання.
Громадяни мають знати про всі наслідки дешевого придбання і використання старих автомобілів і приймати рішення зважено, враховуючи довгострокові ризики для здоров’я членів їхніх сімей та якості життя. А державна політика має враховувати інтереси усіх мешканців країни, а не лише тих, хто хоче придбати небезпечне авто задешево.
Рекомендації Екодії до законопроектів 3704-3706 щодо розмитнення старих авто читайте тут.
Контакти:
Фахівчиня з питань транспорту ГО “Екодія”
Ірина Бондаренко
+38(068)3861954, ib@ecoact.org.ua
Додаткова інформація:
Вплив на здоров’я від забруднення повітря, спричиненого транспортом (ВООЗ, 2005).
Вплив транспорту на екологію міста. Аналіз та стратегії для України (Харків, 2017).
Проєкт “Екодії” “Друге дихання”.