НАЕК «Енергоатом» планує завершити будівництво Ташлицької ГАЕС, яке розпочалося ще у 1981 році. Половину суми на реалізацію цього проекту – 176 млн євро – компанія збирається позичити в Європейського інвестиційного банку (ЄІБ).
У 2006 році Енергоатом, який незаконно отримав прилеглі території у постійне користування, підняв рівень води в Олександрівському водосховищі з початкових п’яти до 16 метрів над рівнем моря. У 2015 – компанія заявила про намір підвищити рівень води до 20,7 метрів в межах проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС».
Чим небезпечний цей проект?
Шкода для природи:
Через підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі Ташлицької ГАЕС буде затоплено 254 гектари прилеглих територій. Зокрема, можуть піти під воду частина ландшафтного парку «Гранітно-Степове Побужжя» та Національного природного парку «Бузький Гард». На цій території більше ста видів флори та фауни, що охороняються українським та європейським законодавством. У разі затоплення вони можуть зникнути.
Відкрити сторінку з мапою на весь екран
Втрата пам’яток культури та занепад туризму
Через підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі Енергоатом затопить туристично привабливі об’єкти. Регіон може втратити сотні тисяч туристів і туристок. Наприклад, національний природний парк «Бузький Гард» може приймати більше 380 тисяч людей щороку.
Чи є альтернативи?
Замість спорудження нових дорогих агрегатів Ташлицької ГАЕС держава повинна ефективно управляти попитом, регулюючи “денні” та “нічні” тарифи, заохочуючи встановлення “розумних” лічильників, формуючи у суспільстві відповідальне ставлення до споживання. Більше про проєкт добудови ТГАЕС читайте тут.