Вчора з’явились новини про те, що Роман Абрамовський написав заяву на звільнення з поста міністра захисту довкілля та природних ресурсів.
Ми впевнені, що рішення про звільнення не базується на відсутності довкіллєвих реформ з боку міністерства. Це схоже більше на організоване бізнес-лобі, з яким так хоче боротися президент. Закликаємо депутатів Верховної Ради не підтримувати звільнення!
Абрамовський вже має серйозний досвід роботи очільником міністерства. Натомість кандидатури, які розглядають на заміну йому, нічого спільного з довкіллям не мають.
Які екологічні проблеми могли викликати відставку Абрамовського?
Давид Арахамія, керівник фракції «Слуга Народу», озвучив таку причину – “відсутність прогресу з реформами екоінспекції на місцях”. Також згадують відсутність прогресу з реформами у сфері відходів.
Справді, не все гладко. Проте однією з причин відсутності реформ в екоінспекції є відсутність ефективної роботи Верховної ради. Зокрема, законопроект 3091 про Державну екологічну інспекцію (ДЕІ) вже півтора року не можуть прийняти у парламенті. .
Щодо реформи відходів – був прийнятий лише закон про заборону надтонкого одноразового пакування. Але відсутність системного закону, який буде охоплювати всю сферу поводження з відходами, теж унеможливлює активну роботу міністерства у цьому секторі – відповідний законопроект вже рік не виносять на голосування у ВРУ.
І хоча є деякі питання до роботи Міндовкілля, плюси роботи Міністерства є і їх потрібно продовжувати. Абрамовський та його команда:
- просунули реформу лісового сектору – почато інвентаризацію лісів та ідентифікацію самосійних лісів, покращено можливості контролю вирубок.
- Домоглися затвердження оновленого внеску до Паризької угоди, що вперше не передбачає збільшення Україною викидів парникових газів.
- Розпочали роботу над моніторингом якості повітря та стану вод. Хоча це тільки початковий етап, він потребує більшої роботи у цих напрямках.
- Почали цифровізацію держпослуг на базі Дія (добре, що врешті назвали не Еко.Дія)
Крім того, мінімум 8 очільників змінилося у міністерства з 2014 року, і чергова ротація лише вкотре паралізує відомство й надовго загальмує зміни.
Україна потребує системної та довгострокової роботи у секторі охорони навколишнього середовища.