Екодія 6–8 травня взяла участь у Загальних зборах Climate Action Network Europe (CAN Europe) — найбільшої європейської мережі організацій, що борються з кліматичною кризою. Для нас це не лише можливість зміцнити зв’язки з європейським громадянським суспільством, а й активний крок до представлення позиції України у сфері клімату на міжнародному рівні.
CAN Europe: чому це важливо
CAN Europe об’єднує понад 200 організацій із 40 європейських країн, які представляють інтереси понад 40 мільйонів людей. Європейське відділення є частиною ще більшої міжнародної мережі Climate Action Network International, що включає понад 1900 громадських організацій у 130 країнах світу. Учасники мережі діють спільно, формують єдину позицію, впливають на європейське та міжнародне кліматичне законодавство, запускають адвокаційні кампанії та посилюють вплив громадянського суспільства на ухвалення рішень у сфері клімату.
CAN координує діяльність громадянського суспільства на переговорах ООН щодо зміни клімату та інших міжнародних майданчиках. Наприклад, саме завдяки злагодженим діям, зокрема мережі CAN, на міжнародних кліматичних переговорах COP28 уперше було офіційно визнано необхідність відмови від викопного палива.
Для українських організацій участь у CAN Europe відкриває нові можливості: від експертної підтримки та обміну досвідом до залучення партнерів і ресурсів для реалізації кліматичних рішень.
Як ми брали участь у Загальних зборах
6 травня ми провели важливу зустріч з представниками CAN Europe та ГО «Razom We Stand». Обговорили партнерство на міжнародних подіях, зокрема COP, євроінтеграційний курс України, а також посилення співпраці та комунікації всередині мережі.
Також цього дня представниці Екодії виступили на відкритті Загальних зборів у межах пленарного засідання «Плекаючи надію: єднатися, творити й вистоювати». Ми розповіли про роботу нашої організації в умовах повномасштабної війни, зокрема про підтримку громад, відновлювану енергетику та боротьбу за кліматичну справедливість.
6–7 травня ми долучилися до тренінгів CAN Europe, що охоплювали стратегічну комунікацію в нових геополітичних умовах, енергетичні й кліматичні цілі до 2030 року (разом з представниками Єврокомісії), вплив кліматичної дипломатії напередодні COP30, а також торгівлю, інвестиції та клімат у новому контексті (включно з угодою ЄС–Меркосур та Енергетичною хартією).
7 травня Екодія взяла участь у зйомках відео до річниці запуску програми REPowerEU, у якому наголосили: Україна здатна стати частиною зеленої енергетичної трансформації ЄС. Відновлювана енергетика вже зараз забезпечує автономність українських громад, що вкрай важливо в умовах війни.
8 травня ми були присутні на формальній частині Загальних зборів, де представники Правління мережі презентували річний звіт CAN Europe, бюджет і плани на 2025 рік. Під час панельної дискусії про філантропію в кліматичній сфері обговорили виклики та нові напрями підтримки ГО, що працюють у сфері клімату.
Зміцнення впливу українських ГО
Під час нетворкінгу ми представляли позицію Екодії та загалом українських екологічних ГО, налагоджували контакти з партнерами та фахівцями з різних країн, формували нові напрями співпраці.
Наша участь у CAN Europe — це не лише про доступ до європейських майданчиків, а про посилення українського голосу у спільній боротьбі за кліматичну справедливість.
Екодія й надалі буде активно включатися в роботу мережі CAN Europe — як на рівні стратегічної адвокації, так і у щоденній співпраці з партнерами. Це особливо важливо під час війни: щоб голос українського громадянського суспільства був почутий — і в Брюсселі, і на глобальних кліматичних самітах.
Як Екодія слала членкинею CAN Europe
Екодія від початку свого існування є частиною міжнародної мережі CAN. Але з 2017 року була членкинею іншого відділення мережі — CAN EECCA (CAN в Східній Європі, Кавказі та Центральній Азії (СЄКЦА), а також допомагала мережі, приймаючи у своїй команді координаторку CAN СЄКЦА. Утім, повномасштабна війна росії і надання Україні статусу кандидатки до ЄС спонукали українські ГО змінити свій вектор участі у мережі і стати частиною європейського відділення.
Екологічні громадські організації в 2022 році надіслали спільне звернення до міжнародного секретаріату CAN із проханням розглянути можливість вступу українських ГО до CAN Europe. І в 2023 Екодія разом з іншими громадськими організаціями стала членкинею CAN Europe.