2 квітня литовське міністерство енергетики оголосило, що країна більше не купуватиме російський газ для внутрішнього споживання. Це перша країна ЄС, яка повністю обірвала зв’язки з країною-окупантом у цій галузі. Торік понад чверть поставок природного газу в Литву припадало на росію, однак надалі країна планує покладатися на латвійські газові резерви та поставки через термінал у Клайпеді. Таке рішення країна ухвалила одразу після того, як путін висунув вимогу оплачувати російський газ у рублях.
“Якщо ми можемо це зробити, то і решта Європи теж”, — заявив президент Литви.
Однак країни ЄС, схоже, не такі оптимістичні, адже продовжують відтягувати відмову від російських енергоносіїв. Експорт викопного палива наповнює 40% федерального бюджету країни-агресорки, тож глобальна відмова від кривавих вугілля, нафти і газу могла б завдати нищівного удару по її економіці та прискорити українську перемогу. Та досі єдиний крок у цьому напрямку, крім Литви, зробила лише Польща, яка нещодавно оголосила про відмову від російського вугілля.
Торік 45% імпорту природного газу у ЄС надходило з росії. Така глибока залежність західних країн від російських енергоносіїв стає для росії додатковою зброєю, адже дозволяє країні-терористці шантажувати ЄС і висувати свої вимоги. Вона дозволяє собі не лише вимагати оплачувати газові контракти в рублях, а й погрожувати країнам, що підтримують Україну, підвищенням цін чи припиненням поставок. Тож якщо тисячі мирних жителів, які продовжують гинути від російської зброї, придбаної на європейські гроші — це не аргумент для ЄС, щоб відмовитися від російського викопного палива, то зробити це вони мусять хоча б для власної безпеки. Захід не може вважати себе вільним, якщо продовжуватиме існувати під тиском країни-вбивці.
Литва — яскравий приклад того, що залежності від росії можливо позбутися. До 2015 року 70% опалення та 90% електрики країни вироблялося з газу, і весь він постачався російським “Газпромом”. Це давно непокоїло уряд країни, тож у 2015 році в Клайпеді запрацював перший в країні Термінал скрапленого газу. Це підприємство, яке дозволяє імпортувати газ від різних постачальників, транспортувати його та регазифікувати (тобто перетворювати із рідкого стану назад у газ) для подальшого споживання. Тоді це дозволило різко зміцнити енергонезалежність країни та позбутися російської монополії. Зараз же в країні заявляють, що завдяки ньому Литва може повністю забезпечити свої потреби без участі окупантів.
Крім того, голова правління латвійської компанії JSC Conexus Baltic Grid, яка займається зберіганням та транспортуванням природного газу, заявив, що з початку квітня жодна з країн Балтії не імпортувала російського газу. За його словами, на найближчі місяці їм вистачить природного газу в резервах, але в майбутньому може знадобитися ще один термінал — естонський уряд вже планує збудувати такий у місті Палдіскі неподалік Талліна.