З самого початку ескалації війни в Україні Польща наполягала на необхідності додати до антиросійських санкцій відмову від імпорту енергоресурсів з країни-агресорки. Та минуло вже п’ять тижнів, країни ЄС досі не дійшли згоди у цьому питанні, а тому польський уряд вирішив діяти на свій розсуд й ухвалив таке рішення самостійно.
У країні визнають, що заборона імпорту російського вугілля може викликати занепокоєння в Європейської комісії, яка наглядає за торгівлею в країнах ЄС, однак кажуть, що не можуть більше чекати на рішення Євросоюзу.
Польща одна з європейських лідерок зі споживання вугілля — це друга після Німеччини країна ЄС за розмірами вугільного флоту. І попри те, що у 2020 році 15% спожитого країною вугілля було російським, уряд заявив, що він готовий відмовитися від нього негайно.
Експорт викопного палива наповнює 40% федерального бюджету росії. Саме вугілля, нафта й газ фінансують розв’язану росією війну, тож глобальна відмова від цих енергоресурсів допоможе прискорити перемогу України та зупинити кровопролиття. Проте ЄС не квапиться приймати таке рішення, щоб остаточно зруйнувати путінську воєнну машину.
Європа імпортує 90% газу, майже половина з якого – російський. На росію також припадає близько 25% імпорту нафти та 45% імпорту вугілля. Раніше Єврокомісія запропонувала план поступової відмови від викопного палива — насамперед газу — задовго до 2030 року (за деякими повідомленнями — до 2027) . Але він досі не ухвалений і лише на етапі обговорення, а 2027 рік — надто пізній дедлайн для країни, в якій щодня гинуть мирні люди від літаків і ракет, фінансованих європейськими грошима.
Єврокомісія поки не прокоментувала вчинок Польщі, але якщо ЄС підтримує Україну реально, а не лише думками й молитвами, то Європа має брати приклад із Польщі та прискорювати відмову від російських енергоресурсів. Адже кожна крапля нафти, куплена в росії — це ще одна крапля крові, пролитої окупантами на українській землі, а кожна імпортована російська вуглинка — це ще один постріл у мирних українців та українок.