Минулого четверга, 18 квітня, Екодія провела лекцію “Майбутнє фермерства та продовольства: уроки ЄС для України”. Спікером був Томас Вайц – депутат Європейського парламенту від партії Зелених (Австрія) і член Комітету з питань сільського господарства та розвитку села (AGRI). Пан Томас не лише політик, а ще й фермер – він кілька десятиліть практикує сталі практики фермерства в Австрії та пропагує їх у всьому світі.
Ключові тези виступу
✔ Зараз у ЄС відбувається перегляд Спільної сільськогосподарської політики. Європейці усвідомлюють необхідність змін у бік сталого або розумного (intelligent) сільського господарства.
✔ Шлях аграрної індустріалізації не спроможний забезпечити людство продовольством у довгостроковій перспективі.
✔ Масштабні та інтенсивні форми господарювання є причиною багатьох екологічних викликів для людства: зміни клімату, погіршення стану води та ґрунтів, зменшення біорізноманіття.
✔ Індустріальне виробництво небезпечне для здоров’я людей. За даними ВООЗ, подальше використання антибіотиків у кормах для тварин може стати найбільшою загрозою для здоров’я людства до 2050 року! Сьогодні в ЄС через цю проблему помирає 25 000 людей щороку. В Україні про таку статистику можна лише здогадуватись.
✔ Стале майбутнє за малими та середніми виробниками, сімейними фермами та кооперативами. Саме такі виробники є основою продовольчого виробництва у його рідній Австрії, більше того – такі ферми є основою для життя та процвітання сільської місцевості.
Дивіться також відео події >>> bit.ly/2ULOT2Y
Що в Україні?
Відповідно до Угоди про асоціацію, Україна та ЄС мають зону вільної торгівлі. Це величезний шанс для нас наблизити екологічні вимоги для аграрного виробництва до європейських. На жаль, поки деякі вітчизняні корпорації активно користуються можливістю виходу на ринок ЄС, але продовжують шкідливі практики господарювання.
“Однією із таких проблем є нітратне забруднення води та ґрунтів, що відбувається через неправильне поводження із відходами тваринницьких комплексів, надмірне використання добрив та хімікатів. Це впливає на стан води, яка стає небезпечною для споживання, а самі водойми перетворюються на болота. Нітратне забруднення є небезпечним для здоров’я людей та може викликати захворювання ендокринної, кровоносної та репродуктивної системи”, – коментує Анна Даниляк, проектна координаторка зі сталого сільського розвитку в Екодії.
За словами Даниляк, для подолання цієї проблеми Україна мусить якнайшвидше почати виконувати положення Нітратної директиви ЄС. Вона покликана визначити, мінімізувати та попередити нітратне забруднення.
Контакти для додаткової інформації:
Валентин Пугачов