За параметром встановленої потужності мала ВДЕ-генерація є в 3 рази меншою, ніж генерація домогосподарств. Такі висновки звіту «Малі учасники ВДЕ-ринку в Україні. Дослідження сегменту генерації встановленою потужністю до 1 МВт», проведеного Спілкою Активних Споживачів і Проз’юмерів та Коаліцією “Енергетичний перехід”, до якої входить і Екодія.
Експертний аналіз розвитку малої комерційної ВДЕ-генерації в Україні виявив такі особливості сектору:
- мала генерація (потужністю до 1 МВт) з відновлювальних джерел зростає повільніше порівняно з іншими сегментами ринку і складає лише 2,5% від всіх встановлених потужностей ВДЕ в країні;
- 492 ВДЕ-електростанції потужністю до 1 МВт в Україні належать 335 компаніям;
- за параметром встановленої потужності малі комерційні учасники ВДЕ-ринку генерують енергію в 3 рази меншу, ніж домогосподарства, які забезпечують лише власні потреби в енергії.
Україна декларує цілі Паризької угоди та заявляє про прагнення долучитися до Зеленої угоди ЄС (EU Green Deal). Проте одне з основних рішень – перехід на відновлювану енергетику – впроваджується повільно та без належного планування. Подальший розвиток малої генерації ВДЕ дає можливість громадам та спільнотам самостійно забезпечувати себе енергією, що унеможливлює монополізацію ринку. Окрім того, досвід інших країн (Австралії, Німеччини) показав, що чим більше розподілені енергетичні ресурси, тим надійніше постачання електроенергії і тим менше вона коштує. Тому системний аналіз найменших виробників електроенергії з відновлювальних джерел є необхідним для визначення напрямку розвитку української енергетики.
На думку авторів дослідження Андрія Зінченка та Анни Кунбуттаєвої, щоб прискорити розвиток малої ВДЕ-генерації, необхідно підвищити гранулярність енергетичного ринку, а саме:
- розробити окремі ліцензійні умови для ВДЕ-генерації різної потужності;
- як мінімум, зберегти поточний рівень підтримки державою малих ВДЕ-виробників;
- полегшити для малих електростанцій процедуру звітності в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
“Уряд підписав Меморандум з окремими асоціаціями виробників електроенергії з ВДЕ та затвердив Закон на виконання його положень. Цим законом передбачається, що СЕС потужністю до 1 МВт не беруть участі в аукціонах, а інструментом їх підтримки залишається «зелений» тариф. Та цих кроків кроків недостатньо для підтримки малих виробників електроенергії. Необхідно реформувати енергосистему та належно спланувати курс на розвиток відновлювальних джерел енергії. Це допоможе створити нові можливості для малого та середнього бізнесу, демонополізувати українську енергетику та забезпечити енергетичну незалежність країни. Саме це має стати пріоритетом нашої держави”, – коментує Анна Богушенко, фахівчиня з питань енергетичної політики ГО “Екодія”.
Контакти для додаткової інформації:
Олександра Хмарна
okh@ecoact.org.ua