Інформаційне повідомлення щодо процесу медіації за скаргою від членів громад сіл Оляниця, Заозерне та Клебань, Вінницької області, Україна до механізмів розгляду скарг щодо проектів Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Раднику омбудсмена з питань відповідності Міжнародної фінансової корпорації (Омбудсмену МФК) стосовно інвестицій ЄБРР та МФК у компанію «Миронівський хлібопродукт» (MХП).
Спільна заява
У червні 2018 року члени громад сіл Оляниця, Заозерне та Клебань, Вінницької області, Україна, за допомогою міжнародних та національних громадських організацій, зокрема “CEE Bankwatch Network”, Accountability Counsel, Центр екологічних ініціатив «Екодія», подали скарги до механізмів розгляду скарг щодо проектів Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Раднику омбудсмена з питань відповідності Міжнародної фінансової корпорації (МФК) стосовно інвестицій ЄБРР та МФК у компанію «Миронівський хлібопродукт» (MХП).
Скарга стосувалась занепокоєння щодо ризиків забруднення навколишнього середовища, впливу від важковагового транспорту, запахів, а також умов праці та недостатнім наданням інформації щодо діяльності «Миронівського хлібопродукту» (МХП) у Вінницькій області.
Скаржники та представники МХП погодилися обговорити підняті в Скарзі питання шляхом добровільних та конструктивних переговорів у межах процесу медіації, прагнучи досягти домовленості щодо вирішення питань, висунутих у скарзі. Посередниками у переговорах виступають незалежні медіатори, які представляють відповідні механізми з розгляду скарг МФК та ЄБРР.
У межах переговорів Сторони визначилися зі своїми командами, які представляють Сторони в переговорному процесі, і підписали Меморандум про взаєморозуміння, в якому вони визначили основні цілі, завдання, принципи і правила процесу медіації. На знак поваги один до одного, сторони також підписали додаткові угоди, які гарантують конфіденційність учасників переговорів, недопустимість переслідувань один проти одного та нерозголошення конфіденційної інформації. Для Сторін є дуже важливим знайти взаєморозуміння та раціональне вирішення проблем, висунутих у скарзі.
З початку медіаційного процесу (грудень 2018 року), у відповідь на скаргу сторони провели 8 спільних зустрічей. Було детально розглянуто та обговорено близько 50-ти питань.
Крім того, влітку 2019 року сторони висловили обопільну зацікавленість у процедурі Спільного пошуку фактів (СПФ), окреслили коло питань зі скарги та розробили технічні завдання, які допоможуть отримати відповіді від незалежних експертів для отримання точної та достовірної інформації щодо екологічних впливів підприємств МХП у регіоні та впливів на дороги та будинки. СПФ наразі на стадії пошуку фінансування незалежної експертизи.
За пропозицією скаржників та їхніх Радників, компанія МХП реалізувала низку соціально важливих проектів у Вінницькій області, зокрема у Тульчинському та Тростянецькому районах, а саме:
- проект, спрямований на посилення безпеки на дорогах для дітей у зимовий період, в рамках якого в грудні 2019 року Компанія провела спільні заходи з співробітниками поліції та учнями місцевих шкіл про правила дорожнього руху, придбала світловідбивні стрічки, розробила пам’ятки і магніти;
- у квітні 2019 року компанією МХП було введено в експлуатацію об’їзну дорогу навколо с. Оляниця та відкрито залізничний переїзд. Завершення будівельних робіт дозволило зменшити навантаження на дорожнє покриття згаданої дороги через село. Загальні інвестиції компанії МХП по будівництву об‘їзної дороги та залізничного переїзду склали близько
22 млн. грн. Сторони мають намір продовжувати обговорювати, як зробити об’їзну дорогу ефективнішою та інші способи вирішення проблем, пов’язаних із використанням доріг транспортом MХП та підрядними організаціями.
Паралельно з процесом медіації, на початку 2019 року у с. Оляниця було відкрито водогін. Сторони домовились на наступних зустрічах обговорити проблемні питання водозабезпечення та якості води.
20 січня 2020 року
Заява, спільно підготовлена: Миронівський хлібопродукт (MХП)
Представники скаржників з сіл Оляница, Клебань та Заозерне та їх радники.
Також заяви доступні на сайті ЄБРР: ebrd.com