Український уряд підтримав Декларацію про потрійне збільшення потужностей атомної енергетики, яка була представлена під час кліматичної конференції COP28. Ми засуджуємо такий крок та вважаємо його безперспективним та шкідливим для України.
Атомні електростанції (АЕС) на всіх етапах їхнього життєвого циклу є джерелом небезпечних вiдходiв та забруднення довкілля. Ядерні проєкти не відповідають сучасним вимогам екологічної сталості та безпеки, а також несуть значні фінансові ризики, які можуть зрости протягом будівництва атомних реакторів.
Ми переконані в недоцільності подальшого розвитку атомної енергетики та піддаємо сумнівам реалістичність впровадження таких ризикованих проєктів. Атомна енергетика, на нашу думку, не є ефективним рішенням для проблем зміни клімату та, якщо оцінювати повний життєвий цикл АЕС, не може бути визнана “чистою” енергією або кліматично нейтральним варіантом для подолання кліматичної кризи.
Дана Декларація не звертає уваги на екологічні та соціальні ризики, пов’язані з використанням атомної енергетики, такі як забруднення від видобутку урану (ресурс, який сам по собі викопний та вичерпний), утилізація радіоактивних відходів, відпрацьованого ядерного палива, аварійна безпека.
Декларація створює спрощене уявлення про те, що потроєння потужностей з виробництва атомної енергетики – єдиний шлях до досягнення глобальної кліматичної нейтральності.
Існують різні стратегії та комбінації джерел енергії для забезпечення ефективного скорочення викидів парникових газів. Адже успіх у досягненні глобального скорочення викидів залежить від широкого спектру стратегій та дій на різних рівнях, насамперед масштабного впровадження заходів з енергоефективності в промисловості та секторі будівель та швидкого розвитку відновлюваних джерел енергії, особливо розподіленої генерації на рівні громад.
Ми вважаємо, що в нашої держави немає ні часу, ні достатніх фінансових ресурсів фокусуватися на атомній енергетиці. На противагу утопічним ідеям розвитку галузі, українському уряду варто максимально зосередитися на:
- вирішенні питання накопичення достатніх коштів на безпечне зняття з експлуатації наявних українських АЕС;
- захисті цих коштів від інфляції;
- розвитку енергоефективних заходів для зменшення споживання енергії
- реформуванні енергетичних ринків
- створенні ринкових та справедливих умов для впровадження відновлюваних джерел енергії з особливим пріоритетом для малої розподіленої генерації.
Водночас, на цьогорічному COP28 Україна також підписала Global Pledge on Renewables and Energy Efficiency. Ця угода закликає до потроєння встановлених потужностей відновлюваних джерел енергії та подвоєння світового середньорічного рівня впровадження заходів з енергоефективності до 2030 року. Екодія щиро вітає цю ініціативу як по-справжньому стале рішення для відбудови держави та підвищення енергетичної безпеки в умовах військової агресії російської федерації.
Ця публікація підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екодія» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.