Екодія підтримує приєднання енергетичної системи України до європейської мережі операторів систем передачі електроенергії ENTSO-E. Ми вважаємо це важливим кроком до прискорення енергетичного переходу в Україні та декарбонізації енергетики, водночас ми звертаємо увагу на ряд особливостей української електроенергетики та маємо відповідні застереження.
Стрімкий розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у світі призводить до того, що оператори систем передачі електричної енергії стикаються з необхідністю забезпечити їх інтеграцію та одночасно підтримувати і покращувати надійність експлуатації електромереж. Найефективнішим засобом для цього є розширення мереж та об’єднання ринків. Наразі це питання дуже гостро стоїть перед Україною.
ENTSO-E (англ. European Network of Transmission System Operators for Electricity) – це європейська мережа операторів системи передачі електроенергії, що була створена у 2009 році. Станом на 2021 рік вона об’єднує 42 оператори у 35 країнах континенту. Останні роки український уряд декларує синхронізацію енергосистеми України з ENTSO-E, як один з основних пріоритетів в енергетичній політиці нашої держави.
Екодія підтримує приєднання енергосистеми України до ENTSO-E, адже воно має низку важливих переваг:
- Прозорість та демонополізація. Інтеграції ринків електроенергії України та ЄС, що стане можливим завдяки синхронізації з ENTSO-E, сприятиме посиленню конкуренції на оптових ринках і демонополізації електроенергетичного сектору. Для споживачів електроенергії це означає прозорі, стабільні та обґрунтовані ціни на довготривалий період.
- Оновлення застарілої інфраструктури. Включає в себе технічну та програмну модернізацію енергетичної інфраструктури України. Приєднання України до ENTSO-E полегшить вивід з експлуатації застарілих радянських блоків вугільної та атомної генерацій, які в умовах ринкового ціноутворення будуть просто неконкурентноспроможними у порівнянні з електроенергією з інших джерел та країн.
- Боротьба зі зміною клімату. Поступовий вивід із експлуатації застарих станцій на викопному паливі та підвищення темпів розвитку ВДЕ прискорить декарбонізацію електроенергетичної галузі. Це, в свою чергу, дозволить Україні зробити свій внесок до стримання глобального потепління на рівні 1,5-2°C.
- Енергетична безпека. Забезпечення енергетичної безпеки та незалежності від Російської Федерації. На даний момент електрична система України синхронізована з російською та білоруською мережами. Україна покладається на російські можливості балансування, а також частково на поставки вугілля, що створює реальну небезпеку стабільності функціонування української енергосистеми. Окрім того, перевагою синхронізації є посилення надійності та стійкості енергетичної системи України, зокрема можливість отримувати аварійну допомогу від енергосистем країн, що входять до ENТSO‐E, на зрозумілих контрактних основах.
Водночас, є ряд застережень, які необхідно враховувати як українському уряду, так і нашим європейським партнерам:
- “Виток викидів” з ЄС до України (англ. carbon leakage). Наразі деякі з найстаріших та найбрудніших українських вугільних станцій (Бурштинська, Добротвірська ТЕС) тривалий час працюють на експорт електроенергії до країн ЄС. При цьому, спостерігається так зване явище “витоку вуглецю”: фактично отримавши дешеву електроенергію, інші країни не отримують шкідливі викиди від спалювання вугілля, що “залишаються” в Україні. Ми наголошуємо, що проблема “витоку вуглецю” у міждержавній торгівлі електроенергії має бути вирішена при повній синхронізації енергосистеми України з ENTSO-E.
- Ядерна безпека. Атомна енергетика України, яка на сьогодні виробляє більше 50% електроенергії в країні, не може розглядатися як сталий ресурс для нарощування експорту електроенергії в ЄС після синхронізації, оскільки термін експлуатації енергоблоків АЕС було подовжено без вжиття всіх необхідних заходів для підвищення безпеки їх роботи. Україна має достатній потенціал для переходу на відновлювані джерела енергії задля забезпечення сталого розвитку енергетичної галузі та економіки країни вцілому.
- Непрозорість ринку та слабкі антимонопольні заходи. Як внутрішній оптовий ринок електроенергії в Україні, так і експортно-імпортні операції досі не приведені у повну відповідність правилам та законодавству ЄС. Необхідною умовою інтеграції України до ENTSO-E має бути повне впровадження регламенту ЄС 1227/2011 щодо цілісності та прозорості оптових енергетичних ринків (REMIT) в національне законодавство та дієві антимонопольні заходи/процедури.